reżyseria: Kristina Grozeva, Petar Valchanov
Bułgaria / Grecja 2019
87 min
zdjęcia: Krum Rodriguez
muzyka: Hristo Namliev
występują: Ivan Barnev, Ivan Savov, Tanya Shahova, Hristofor Nedkov, Margita Gosheva, Nikolay Todorov

prelekcja przed filmem: Kuba Koisz

Film otwiera scena pochówku starszej kobiety. Wśród żałobników szybko rozpoznajemy jej zdenerwowanego męża Vasila. Irytacja krewkiego mężczyzny wzmaga się z chwilą, gdy syn mimo jego próśb nie chce zrobić pamiątkowych zdjęć trumny z ciałem nieboszczki. To pierwsza spośród wielu scysji pomiędzy bohaterami.

Po pogrzebie matki Pavel najchętniej wróciłby do swoich codziennych obowiązków i ciężarnej żony. Zwłaszcza że w towarzystwie ojca nie czuje się zbyt komfortowo. Ten ma jednak zupełnie inne plany, związane z przekonaniem, że zmarła kobieta próbuje się z nim skontaktować zza grobu. W rozwiązaniu zagadki pomóc ma wizyta u znanego lokalnego medium. Chcąc nie chcąc, Pavel wplątany zostaje w zaplanowaną przez ojca intrygę, która pozwoli przewartościować ich napięte relacje.

Reżyserski duet Kristina Grozeva i Petar Valchanov przenosi na chwilę akcenty z kluczowego w ich poprzednich filmach społecznego kontekstu na dynamiczne relacje, jakie tworzą się między bohaterami. Mówią o kruchości, a może sile rodzinnych więzów, jednostkowym podejściu do żałoby, wreszcie o absurdach, jakie czekają na ojca i syna. Kameralne, intymne, ciepłe kino.

Kuba Koisz – studiował polonistykę i kulturoznawstwo. Publikował m.in. dla Film.org.pl, “Nowej Fantastyki”, Movies Room, Magazynu Filmowego SFP, Wirtualnej Polski i Na Ekranie. Współpracuje z Polskim Radiem, czasami gości w telewizji jako ekspert od kina (TVP, Polsat). Autor książki, specjalista od promocji kina. Miłośnik komiksów. Gdy nie ogląda z kumplami na zmianę dobrego kina z kinem klasy B, boksuje i podnosi ciężary. Prowadzi autorski Fight Room – podcast.

wytyczne dla wydarzeń organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury (BOK) podczas Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar (PL, PDF)