17:00 Kobieta żydowska i jej miejsce w świecie – wykład Szoszany Keller
Wykład przybliży postać współczesnej religijnej żydowskiej kobiety oraz jej podstawowe prawa i obowiązki wynikające z żydowskiej tradycji. Poznamy najważniejsze role kobiety – żony, matki, kreatorki życia rodzinnego. Zajrzymy do jej kuchni, by przekonać się, jaki wpływ na tradycje kulinarne miało przenikanie się kultur; do szafy – by odkryć, jak ubierają się religijne Żydówki oraz do synagogi – by się dowiedzieć, gdzie i jak się modlą. Poznamy sylwetki kilku niezwykłych Żydówek – tych znanych, tych nieco zapomnianych i tych zupełnie anonimowych. Dowiemy się, czy istnieją religijne feministki, czy kobieta może być rabinem i czy w judaizmie kobiecie przeznaczona jest tylko jedna droga.

20:00 Szabatowa uczta – inscenizacja szabatowych rytuałów
Wykład o charakterze tradycyjnego spotkania szabatowego z elementami muzycznymi zawierającymi nauki, żarty, przypowieści i modlitwy.

Spotkanie z pieśnią i legendami z mistycznego świata tradycji chasydów z Rzeczpospolitej i dalszych terenów wschodnich. Poznamy historie o cudownych wydarzeniach towarzyszących wielkim cadykom, nauczycielom i twórcom chasydyzmu, opowieści z życia społeczności żydowskiej, spojrzymy na codzienne wydarzenia i słowo nauki świętej Tory. Taki rytuał nazywany jest z języka jidysz – Tisz (stół).

Podczas spotkania uczestnicy będą mieli okazję posłuchać pieśni (nigunów) zastolnych śpiewanych w żydowskich domach, chasydzkich domach modlitwy przy okazji świąt, szabatów czy podczas nocnych studiów, a także zapomniane często pieśni, które były częścią życia każdego prostego Żyda.

Spotkanie poprowadzi „Trio Symcha”, w składzie: Symcha Keller – wykład, śpiew, flet; Paweł Stępnik – gitara; Michał Mroziński – akordeon.