Zapraszamy na 11. edycję Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar!

W tym roku Festiwal odbędzie się w Białymstoku od 24 do 27 sierpnia. Od 2013 roku organizowany jest w ramach projektu Wschód Kultury łączącego we współpracy Białystok, Lublin i Rzeszów z krajami Partnerstwa Wschodniego. Od początku swego istnienia (2007 r.) Inny Wymiar prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnymi działaniami artystycznymi. Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.

W sierpniu, jak co roku, na koniec wakacji zapraszamy do barwnego, wielokulturowego Białegostoku na finał Wschodu Kultury. Program będzie miał tradycyjnie już wielowymiarowy i wielowątkowy charakter, tym razem także jak w ubiegłym roku pojawią się w nim akcenty ukraińskie – mówi Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku. – Zapraszamy m.in. na wystawę „W Ukrainie” autorstwa Justyny Mielnikiewicz polskiej fotografki, która od 2003 r. mieszka w Tibilisi, a zdjęcia publikuje m.in. w „The New York Times”, czy „National Geographic”. Będzie to fotoreportaż pokazujący wojnę w Ukrainie inaczej, niż przywykliśmy oglądać ją w mediach. Nowością na tegorocznym festiwalu będą warsztaty produkcji muzycznej dla młodzieży. Poprowadzi je Miss God, czyli Joanna Zubrycka, podlaska wokalistka i producentka muzyczna, inicjatorka i realizatorka projektu Kobiety Wschodu. Ciekawie zapowiada się też wymiar muzyczny festiwalu. Plenerowy koncert zagra Natalia Szroeder, znana i lubiana polska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. Na festiwalowej scenie zobaczymy także Kapelę ze Wsi Warszawa – gwiazdę muzyki folkowej. Serdecznie zapraszam do Białegostoku na Wschód Kultury/Inny Wymiar!

W tym roku w programie czterech wymiarów (muzyki, sztuki, filmu, społeczności) znalazło się ponad 30 wydarzeń, na które wstęp jest tradycyjnie bezpłatny.

W ramach Innego Wymiaru Muzyki w Białymstoku wystąpią: Sutari, Petr Yac, Pin Park, Biele i Radek Nowicki, Oxford Drama, ARS LATRANS Orchestra, Natalia Szroeder, Kathia, Youth Novels, Artur Dutkiewicz Trio, Miłka Malzahn, Babadag, Kapela ze Wsi Warszawa i Amrat Hussain Trio (Indie), KIWI, Jann, Mała Orkiestra Dancingowa, Łukasz Ojdana feat. Drevo & Maria Ojdana.

Inny Wymiar Sztuki to trzy wystawy fotografii: „Fotografia Zaangażowana” Lewisa Hine’a„Uważne spojrzenie” Marka Doleckiego oraz „W Ukrainie” Justyny Mielnikiewicz.

W ramach Innego Wymiaru Filmu widzowie zobaczą „Trzy minuty zawieszone w czasie” (reż. Bianca Stigter) oraz „Szkice z Polski” (reż. Maurice Bekaert) z muzyką na żywo zespołu Polski Piach.

W programie Innego Wymiaru Społeczności znalazły się m.in.: warsztaty z tworzenia podcastów, spacer edukacyjny po Osiedlu Przydworcowym, spacery przyrodniczo-edukacyjne po białostockich lasach Pietrasze i Solnickim, interaktywny spacer familijny „Zapomniane melodie – taneczne pocztówki z tamtego miasta”, debata poświęcona uczestnictwie młodzieży w ofercie muzycznej miasta, warsztaty muzyczne dla młodzieży z Miss God, plenerowy program muzyczny dla dzieci z tradycyjnymi baśniami tatarskimi oraz pokaz bajek z taśm filmowych z muzyką na żywo.