Bajkowy las – projekt łączący grę, performans i rodzinny piknik, splatający ze sobą taniec, muzykę, historię i zabawę. To także okazja do odwiedzenia jednego z najładniejszych miejsc w Białymstoku – Parku Lubomirskich. W trakcie wydarzenia widzowie odkryją tajniki sztuki tańca, zajrzą w zakamarki parku, poznają lepiej jego przeszłość i piękno. Dzieci i dorośli będą szukać, poznawać, słuchać, staną się też elementem kompozycji zdarzeń, w których główną rolę gra taniec i muzyka.

Podczas festiwalu w Parku Lubomirskich zaistnieją różne epizody z baśni, a jego zaułki staną się sceną, na której bajkowe postacie zatańczą przy muzyce na żywo. Uczestnicy o wyznaczonej godzinie ruszą na poszukiwanie bajkowych przyczółków, w czym pomogą im specjalne mapy. Ich zadaniem będzie dopasowanie tanecznych etiud do otrzymanych opisów. Mapki będą zawierać zadania dedykowane dzieciom i dorosłym, a cała zabawa będzie miała nie tylko rekreacyjny, ale także edukacyjny charakter – pozwoli lepiej poznać i zrozumieć sztukę tańca w jej różnych odsłonach. 

Bajkowe postacie i uczestnicy zabawy spotkają się podczas finałowego tańca przed pałacem. W programie także koncert w wykonaniu Uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego, Orkiestry Młodzieżowej pod dyr. Kazimierza Dąbrowskiego i skrzypaczki Eun Chi, a także gawęda białostockiego przewodnika o historii parku i pałacu.