Manasses (reż. Jean Mihail, Rumunia 1925, 85’) z muzyką na żywo Danaga / Rumunia
Prelekcja przed filmem: Mihai Fulger (Filmoteka Rumuńska)

Pokaz zorganizowany przy współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie oraz Filmoteką Rumuńską.

Lelia, młoda Żydówka z Bukaresztu zakochuje się w chrześcijaninie o imieniu Matei. Mieszkający w sztetlu dziadek Manasses i mieszkający w Bukareszcie świeccy rodzice zdecydowanie sprzeciwiają się tej relacji. Leila ulega naciskom bliskich i opuszcza mężczyznę, którego kocha. Zgadza się też wyjść za mąż za Żyda. W dniu ślubu wszystko się jednak zmienia…

Mocny, dramatyczny klasyczny film wielkiej gwiazdy i ojca rumuńskiego niemego kina, Jeana Mihaila, oparty jest na sztuce teatralnej, która długo była zakazana ze względu na swój „delikatny” temat. Biorąc pod uwagę antyżydowską atmosferę w Rumunii w pierwszej połowie XX wieku, Manasses jest również odważnym arcydziełem, ukazującym napięcia między konformizmem kulturowym, a separatyzmem w społeczności żydowskiej na początku XX wieku. Film można również interpretować jako wczesny apel o tolerancję religijną.

Danaga (Daniel Aga) – muzyk mieszkający i tworzący w Kluż – Napoce w Rumunii, łączący w swojej muzyce jazz, funk, hip-hop, house, techno i rumuński folklor. Grając na różnych instrumentach i używając technik samplowania, próbuje przesuwać granice między tymi gatunkami. Muzyczną przygodę zaczął w 1998 roku jako wokalista i gitarzysta w zespole rockowym. Aby kupić swój pierwszy komputer – co pozwoliło mu na muzyczne poszukiwania w dziedzinie elektroniki – sprzedał motocykl. Współpracował z wieloma rumuńskimi artystami, takich jak Florin Ţârlea, Mihai Pop, Mircea Florian czy Subcarpați. Tworzy ścieżki dźwiękowe do spektakli teatralnych i krótkich filmów animowanych, gra na żywo do archiwalnych niemych filmów.

Mihai Fulger – krytyk filmowy i kurator z Bukaresztu. Ma na koncie ponad 1000 tekstów o kinie. Członek Stowarzyszenia Krytyków Filmowych działającego w ramach Związku Rumuńskich Filmowców (UCIN) i Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI), a od 2018 roku – także Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Współpracuje z wieloma rumuńskimi festiwalami filmowymi. Jako przedstawiciel FIPRESCI zasiadał w jury wielu festiwali filmowych (m.in. w Berlinie, Busan, Kluż, Gijón, Sztokholmie, Warszawie). Jego pierwsza książka „Nowa Fala w kinie rumuńskim” zdobyła w 2007 roku – jako najlepsza książka o kinie – Nagrodę im. George’a Littery, przyznaną przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych. Współzałożyciel kwartalnika „Film”, wydawanego przez UCIN. Od 2012 roku pracuje w rumuńskiej Filmotece Narodowej (ANF). Jest w trakcie pisania doktoratu z filmoznawstwa.