Dla wszystkich tych, którzy spodziewają się zobaczyć klasyczny szekspirowski dramat o dręczonym wątpliwościami bohaterze, „Hamlet” Mohylewskiego Obwodowego Teatru Lalek może być nie lada niespodzianką. Mohylewska inscenizacja „Hamleta” przypomina bowiem bardziej komiks, a nawet hollywoodzki przebój kinowy, niż klasyczny dramat. Szekspirowskie „być albo nie być” w sztuce reżyserowanej przez Ihara Kazakoŭa zamienia się w „jeśli nie ja, to kto?”.
Bohaterami sztuki są grabarze – osoby, których głównym zajęciem jest kopanie grobów. Postacie te wnoszą w szaleńczą historię o śmierci, zemście, namiętności, zdradzie i wynikających z nich wielkich napięciach psychicznych, nowe „elementy” takie jak izolacja czy niespotykany rodzaj spokoju. Wspomniane „elementy” są nawiązaniem do naszej współczesności, kiedy to w coraz większym stopniu izolujemy się od otaczającego nas świata oraz rzadziej doświadczamy silnych emocji podczas zetknięcia ze sztuką. Ale nawet w tym, zdaje się zastygłym i znajdującym się w ciągłym w letargu towarzystwie, któregoś dnia rodzi się Hamlet…

Ihar Kazakoŭ – białoruski reżyser i aktor młodego pokolenia. Absolwent Państwowej Białoruskiej Akademii Sztuki (2006, specjalność: reżyser teatru lalek). Już w trakcie studiów reżyserował spektakle na podstawie tekstów Gorkiego, Maeterlincka, Ostrowskiego i Janki Kupały. Po studiach objął stanowisko głównego reżysera w Mohylewskim Obwodowym Teatrze Lalek, od 2009 roku jest jego dyrektorem artystycznym. Kazakoŭ to laureat wielu nagród i wyróżnień, wyreżyserował około 25 sztuk.

Mohylewski Obwodowy Teatr Lalek – teatr założony w 1976 roku w Mohylewie. Teatr specjalizuje się w spektaklach dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Na jego repertuar składają się spektakle wykorzystujące oryginalne środki wyrazu, pracę z różnego rodzaju lalkami, maskami, żywy plan, światło czy nowoczesne technologie. Spektakle realizowane przez Teatr są prezentowane na festiwalach w całej Europie, zdobywając liczne nagrody.