Zespół Chłopcy kontra Basia trudno jest zamknąć w muzycznym schemacie. To zespół, który splata ze sobą elementy korzeni i nowoczesnych jazzowych aranżacji. Inspiracje zespołu to wędrówka po ludowych motywach i gawędach, ubranych we współczesną stylistykę.

Od debiutanckiego albumu “Oj tak!” zespół przeszedł głęboką przemianę i wzbogacił swój skład osobowo–instrumentalny. Do grupy dołączyli Łukasz Korybalski znany m.in. ze składu Ani Dąbrowskiej i Mateusz Modrzejewski (Majka Jeżowska, The Dumplings).

Chłopcy kontra Basia mają na swoim koncie prestiżowe nagrody i wyróżnienia, m.in. nagrodę w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za najlepszą muzykę do spektaklu „Morfina” w reż. Eweliny Marciniak, nagrodę Wirtualne Gęśle dla Najlepszej Płyty Folkowej czy zwycięstwo w międzynarodowym plebiscycie na najlepszy utwór w nurcie world music „Battle of Bands”, World Music Network. Napisali również muzykę i występowali w przedstawieniu prezentowanym na deskach Teatru Wybrzeże – „Portret Damy”, a teledysk do utworu „Wieczerza” otrzymał statuetkę YACHA! na Festiwalu YACH! Films.

Po kilkuletniej przerwie grupa powróciła w 2020 roku z nową płytą, której motywem przewodnim są miejskie legendy. „Mrówka zombie” to zbiór opowieści niesamowitych i tajemniczych, z krajobrazem miasta w tle.

Skład zespołu:
Barbara Derlak – śpiew
Marcin Nenko – kontrabas
Tomasz Waldowski – perkusja, gitary, instrumenty klawiszowe
Łukasz Korybalski – trąbka, instrumenty klawiszowe
Mateusz Modrzejewski – perkusja