wernisażowi towarzyszy spotkanie z dr. Ryszardem Kupidurą

„UKRAINA. Co dla mnie znaczy to słowo? To przede wszystkim uczucia. Uczucia i emocje. Wynikające ze wspomnień i przeżyć. Wspomnienie dzieciństwa. Uczucie ciepła i radości. Rodzicielska opieka oraz krąg wesołych przyjaciół.
To słowo automatycznie zmusza mnie do analizowania: jak było kiedyś i co było, jak jest teraz i co będzie w przyszłości? To także rozczarowanie i zmęczenie. Strach o jutro i o przyszłość. Utrata przyjaciół, nadziei, rozwoju. Ciężko. Trudno wyrazić jednym słowem lub jednym zdaniem, jednym zdjęciem lub kilkoma, odczucia związane z krajem, ojczyzną, domem, rodziną, narodem. To coś nienamacalnego, unoszącego się w powietrzu i niewidocznego. Uczucia i emocje.
UKRAINA to stan umysłu i ducha. To mentalność narodu i wartości, to historia, pamięć i współczesny świat, rozwijający się w oszałamiającym tempie, ze swoimi tendencjami, zmieniający rzeczywistość, krajobrazy i umysły ludzi. To także losy każdego człowieka i jego życie, losy całego narodu i kraju.

UKRAINA to niezależność, wojna, polityka, oligarchia, emeryci i emerytury, apteki i lekarstwa, religia, rewolucja, bieda, mnóstwo drogich aut, niesprawiedliwość i korupcja, bezprawie, beznadzieja, nienawiść.
Ludzie pragną stabilności i pokoju. Chcą by ich dzieci były zdrowe. Bardzo mi żal ludzi. Starają się przeżyć, zamiast po prostu żyć.

W projekcie UKRAINA pokazuję przekrój życia: kulturalnego, politycznego, wojennego, codziennego – państwa i jego obywateli. Fotografia jest według mnie ponadczasowa. Bez związku z określonym miejscem czy wydarzeniem; jest obrazem, alegorią, metaforą, symbolem, hieroglifem, kodem. W swoim minimalizmie obrazuje cały świat z jego paradoksami, absurdami i chaosem.”
Stepan Rudik

Stepan Rudik – fotograf dokumentalista, urodził się w 1982 roku w Bagate na Ukrainie, w regionie zwanym Besarabią, charakteryzującym się multikulturowością. W 2006 roku ukończył Kijowski Narodowy Uniwersytet Kultury i Sztuki na Wydziale Sztuki Filmowej i Telewizji (specjalizacja fotografia). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 2015 roku,
Związku Artystów Fotografików Ukrainy od 2005 roku i Związku Artystów Fotografików Rosji od 2004 roku. Dwukrotny stypendysta „Gaude Polonia” (2010, 2013). W 2016 roku ukończył Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej (kierunek fotografia). Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2017). Laureat wielu międzynarodowych konkursów. Wystawiał m.in. w Polsce, Ukrainie, Rosji, USA, Meksyku i Wielkiej Brytanii. Od 2014 roku mieszka w Polsce.

dr Ryszard Kupidura – wschodoznawca, ukrainista, tłumacz, adiunkt w Zakładzie Ukrainistyki Instytutu Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2008 roku publikuje m.in. na łamach „Porównań” i „Studiów Ukrainica Posnaniensia” oraz w czasopismach ukraińskich. W 2012 roku obronił pracę doktorską poświęconą twórczości Mychajła Kociubynskiego i Wołodymyra Wynnyczenki. Współautor książki „Dyskurs postkolonialny w współczesnej literaturze i kulturze Europy Środkowo-Wschodniej” (2015). Animator polsko-ukraińskiej współpracy kulturalnej. Były współpracownik Konsulatu Honorowego Ukrainy w Poznaniu.