Wojtek Mazolewski Quintet i Laboratorium Pieśni podczas wspólnego koncertu wykonają kaszubskie pieśni pogrzebowe. Ideą projektu jest unikatowe połączenie interpretacji pieśni tradycyjnych z formą współczesnego jazzującego brzmienia.

Wojtek Mazolewski Quintet – interpretuje jazz na swój unikalny, dekadencki, a zarazem nostalgiczny sposób. Eksperymentuje, wzbudza skrajne emocje i udowadnia, że muzyka jazzowa ma potencjał burzenia muzycznych schematów. Jazzu w wydaniu WMQ słuchają wszyscy – od fanów kameralnych przestrzeni domowego zacisza po entuzjastów wielkich koncertów. Twórczość kwintetu to nieoczywiste aranżacje i energetyczne połączenie tradycji z nowoczesnością, które inspiruje i porywa amatorów (nie tylko) jazzu.

Wojtek Mazolewski Quintet od lat reprezentuje polski jazz na arenie
międzynarodowej. Zespół wystąpił m.in. we Francji, Japonii, Chinach, Meksyku, Kolumbii, Peru, Niemczech, Indiach i Brazylii. Światowa edycja albumu „Polka – Worldwide Deluxe Edition” wydana w 2019 roku nakładem brytyjskiej wytwórni Whirlwind Recordings okazała się globalnym sukcesem i zebrała rewelacyjne recenzje krytyków. Prestiżowy amerykański magazyn DownBeat uznał album za jedną z pięciu najlepszych jazzowych płyt roku. Z kolei największy austriacki magazyn jazzowy „Concerto Magazine” napisał: „Po odejściu Tomasza Stańki Polska potrzebuje nowego światła jazzu. Po wysłuchaniu „Polki” zaczyna błyszczeć autorytet basisty Wojtka Mazolewskiego.”

Skład zespołu: Oskar Török – trąbka, Marek Pospieszalski – saksofon, Joanna Duda – instrumenty klawiszowe, Jakub Janicki – perkusja, Wojtek Mazolewski – kontrabas

 

Mamadou Diouf & Sama Yoon i Goście: Pablopavo, Ifi Ude, Magdalena Sobczak, Sylwia Świątkowska, Ewa Wałecka / Kapela ze Wsi Warszawa

Mamadou & Sama Yoon

Wciągające, hipnotyzujące i porywające do tańca rytmy z pogranicza etnofolku, afrobeatu, orientu, jazzu i reggae!

Zespół powstał z inicjatywy Mamadou Dioufa, charyzmatycznego senegalskiego artysty mającego na koncie kilka płyt m.in. z Włodzimierzem Kiniorskim i Voo Voo oraz saksofonisty Grzegorza Rytki (DAAB, Szwagierkolaska). Zaprosili oni do współpracy muzyków grających na co dzień w takich polskich zespołach, jak T.Love, Daab czy Kapela ze Wsi Warszawa. W wyniku spotkania wielu różnorodnych osobowości muzycznych narodził się multikulturowy, profesjonalny i kompletny artystycznie projekt, wnoszący świeży, słowiańsko-afrykański powiew na światową scenę muzyczną.

Koncerty Mamadou & Sama Yoon (Sama Yoon to w języku wolof, ojczystym języku wokalisty, „moja droga”, „mój wybór”) to podróż poprzez kulturę i zwyczaje afrykańskie, a w połączeniu z tanecznym charakterem utworów, stają się doskonałą strawą zarówno dla ciała jak i duszy.

Teksty piosenek są głównie w języku wolof. Opowiadają o tęsknocie za krajem, miłości, tradycji, szacunku do drugiego człowieka, poszukiwaniu wiedzy.

W 2016 roku zespół wydał płytę „Umbada”, która znalazła się na prestiżowej liście World Music Charts Europe wśród najlepszych albumów 2016 roku w Europie. Od tamtej pory zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów i wystąpił na prestiżowych festiwalach w Polsce i na świecie m.in. GLOBALTICA, EthnoPort, RITMO Budapest, One Caucasus.