W ramach Innego Wymiaru Społeczności wybierzemy się na spacer po jednej z dzielnic Białegostoku – Białostoczku. Trasa spaceru poprowadzi uliczkami z zabudową i małą architekturą świadczącą o przeszłości osiedla.

Początki Białostoczku sięgają XVI wieku, wówczas była to wieś. Do miasta została włączona 19 maja 1919 roku, ale do lat 70. XX w. osiedle zachowało swój wiejski charakter. Ówczesne władze postanowiły jednak zmienić osiedle z zabudową jednorodzinną w dzielnicę bloków wielorodzinnych z charakterystycznej dla tamtych czasów płyty OWT. Na obrzeżach osiedla uruchomiono elektrociepłownię i kilka zakładów produkcyjnych.

Nadal można znaleźć wiele śladów świadczących o ciekawej historii osiedla. Główna ulica Białostoczek zachowała swój historyczny bieg, a uruchomione w II poł. XIX wieku tory Kolei Warszawsko-Petersburskiej i baranowickiej pełnią swoją funkcję do dziś. Stawiane dawniej na początku wsi krzyże i pojedyncze stare domy z okresu międzywojennego, choć otoczone współczesną zabudową, przypominają o przeszłości.

Podczas spaceru „odkurzymy” pamięć o dawnej wsi Białostoczek, spróbujemy też odnaleźć miejsca, świadczące o jej przeszłości. Uczestnicy spaceru usłyszą też relacje mieszkańców – świadków historii, a dzięki ich domowym archiwom zobaczą jak zmieniło się osiedle.

Spacer poprowadzą:

Joanna Radziszewska – przewodnik terenowy po województwie podlaskim od 10 lat. Pasjonatka historii i kultury regionu. Autorka spacerów tematycznych po Białymstoku: „Śladami słynnych białostoczanek” i „Śladami Stanisława Bukowskiego”. Autorka scenariusza i odtwórczyni głównej roli w spacerze inscenizowanym „Śladami Nory Ney”. Brała udział w wolontariacie dla kultury, szkoleniach i wykładach o tematyce kulturowej Podlasia oraz turystycznej. Jest autorką gry miejskiej „Bialystok. Majn Hejm”. Współpracowała z Centrum im. Ludwika Zamenhofa przy projekcie Mediateka CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu.

Iwona Zinkiewicz – z zawodu leśnik, pracuje w Arboretum w Kopnej Górze. Przewodniczka terenowa po województwie podlaskim i miłośniczka lokalnej historii. Autorka książki „Zagubiona perła i dwa światy” (2019) o historii kamienicy przy Parkowej 6. Na koncie ma także kilka artykułów, II miejsce w konkursie dotyczącym bieżeństwa „Jestem bo wrócili” (2015), III miejsce w ogólnopolskim konkursie krasomówczym przewodników w Pszczynie (2017), udział w spektaklu „Bieżenki” (2018). Wykonywane przez nią amatorsko zdjęcia były pokazywane na wystawach „OrthPhoto”. Jej główne zainteresowania to świat roślin, podróże oraz historia regionu.