Robert Diabeł: Natan Kryszk / Bruno Jasieński / Michał Aftyka / Marcin Franciszek Sojka / Daniel Wołkowyski (DJ Zeten)

Zespół Robert Diabeł powstał, by przypomnieć o dorobku Giacomo Meyerbeera (1791-1864), niemieckiego kompozytora żydowskiego pochodzenia, autora oper i twórcy grand opery. Opera „Robert Diabeł”, której remiks usłyszymy, jest uważana za jego najważniejsze dzieło i jedno ze sztandarowych dzieł romantyzmu.

Mimo znaczącego uznania za życia, po śmierci utwory Meyerbeera straciły na popularności, do czego w dużej mierze przyczyniła się antysemicka nagonka wywołana przez Ryszarda Wagnera. W jednej z wydanych przez siebie broszur Wagner posądzał Giacomo Meyerbeera i innych twórców żydowskiego pochodzenia o przyczynianie się do upadku rasy aryjskiej. Jak mówią członkowie zespołu:

„Broszura czytana dzisiaj wywołuje nasze oburzenie i sprzeciw. Zależy nam na odświeżeniu dorobku Meyerbeera, dlatego wyciągnęliśmy najbardziej poruszające nas motywy warstwy instrumentalnej opery „Robert Diabeł” („Robert Le Diable”, 1831 r.) i stworzyliśmy na ich podstawie sample. Przed nami wielu twórców inspirowało się w swojej twórczości tą operą, m.in. Fryderyk Chopin, Gustave Courbet, Edgar Degas i Juliusz Słowacki”.

 

Skład zespołu:

Natan Kryszk – saksofonista, malarz i rzeźbiarz. Współzałożyciel tria Pokusa (Olter/Bryndal/Kryszk). Współtworzy warszawską scenę improwizowaną, m.in w Warszawskiej Orkiestrze Improwizowanej Ray’a Dickaty’ego. Jako rzeźbiarz współpracuje z Grupą Nowolipie, Pawłem Althamerem, Józkiem Gałązką, Adą Rączką. Autor muzyki do spektakli teatralnych i tanecznych Irada Mazaliacha, Justyny Sobczyk, Teatru 21, Darii Kopiec i Marty Ziółek.

Bruno Jasieński – producent, muzyk, perkusista od 2013 roku aktywnie działający na warszawskiej scenie muzyki improwizowanej. Współtworzący jazz-core’owy kwartet Brutah, zespół Noże i gang producencki 666VOLVO. W 2020 roku ukazały się dwa niezależne wydawnictwa duetu Frano Bebun, których Jasieński jest kompozytorem i producentem wykonawczym. Jako Bebun wyprodukował również utwór z pierwszego
albumu Taco Hemingwaya – „Mięso” („Trójkąt Warszawski”). Pracuje jako reżyser dźwięku i prowadzi audycję muzyczną na antenie Radia Nowy Świat.

Michał Aftyka – kontrabasista, absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu Andrzeja Święsa, obecnie student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Michała Barańskiego. Członek m.in. JAH Trio, Ola Błachno Quartet. Współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim, Mateuszem Smoczyńskim, Łukaszem Ojdaną.

Marcin Franciszek Sojka – perkusista i producent, absolwent Wydziału Jazzu Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Krzysztofa Gradziuka. Porusza się w różnych światach muzycznych. Z Janem Jareckim i Michałem Aftyką współtworzy JAH Trio, jest współzałożycielem eklektycznej formacji Tropical Soliders in Paradise, a także perkusistą folkowego zespołu Jazgodki i Kwartetu Teatru Nowego w Olsztynie. Obecnie student perkusji jazzowej na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Daniel Wołkowyski (DJ Zeten) – DJ/turntablista, członek zespołu Tonfa. Nagrywa skrecze do różnych projektów, pojawił się m.in. na płycie „W/88” rapera Włodi i producenta 1988. Prowadzi audycję „Protect Ya Neck” w Radiu Kapitał, gdzie gra sety didżejskie oparte na hip-hopie i brytyjskiej muzyce klubowej.