„Wieloryb z Lorino” i spotkanie z autorem zdjęć Piotrem Bernasiem

„Wiele lat temu zobaczyłem zdjęcie, które przedstawiało ludzi na krańcu świata. Zacząłem się zastanawiać: Jak oni mogą tam żyć? Musiałem przekonać się na własne oczy i pojechać tam z kamerą. Jestem zafascynowany Rosją: imperialną, nieprzewidywalną, pełną kontrastów. Jednocześnie boję się jej i uwielbiam przebywać wśród zwyczajnych mieszkańców tego kraju. W moim filmie przedstawiam zderzenie dwóch odchodzących światów – cywilizacji Czukczów oraz świata monumentalnych i majestatycznych wielorybów. Nie jestem pewien, czy te światy przetrwają.” – Maciej Cuske

Wieloryb z Lorino
Polska 2019, 59′
reż. Maciej Cuske
zdj. Piotr Bernaś

Czukotka, miejsce położone na skraju Syberii, gdzie mroźna zima trwa dziesięć miesięcy, kraina surowej ziemi, na której przetrwają tylko najsilniejsi. Tam od wieków żyje jedno z najstarszych syberyjskich plemion, którego tradycja, kultura i życie w zgodzie z naturą, zostały brutalnie zburzone przez sowiecki reżim. Po upadku ZSRR próbują przetrwać porzuceni, pozbawieni mądrości przodków i nadziei na przyszłość. Jednym z ostatnich źródeł życia i tradycji Czukczów są połowy na wieloryby, których los również jest zagrożony. Dla Czukczów są nadzieją na przetrwanie kolejnej zimy. Kiedy ziemia Lorino nagrzewa się od słońca, myśliwi wyruszają na polowanie. Następuje starcie dwóch światów, które przy każdym spotkaniu zbliżają się do krawędzi istnienia.

Wybrane nagrody: Srebrny Róg dla filmu o wysokich walorach artystycznych w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym na Krakowskim Festiwalu Filmowym; Nagroda za najlepszą produkcję w Konkursie Polskim na Docs Against Gravity Film Festival; „Złoty Zamek” oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Off Cinema” w Poznaniu; Nagroda CD Digital dla najlepszego filmu europejskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Festival dei Popoli” we Florencji; „Złota Żaba” za najlepszy film dokumentalny na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage” w Toruniu; Nagroda dla najlepszego filmu w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych na Batumi International Art House Film Festival; Grand Prix „Biała Kobra” na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi; Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) – Nagroda w kategorii: Najlepszy film dokumentalny

Maciej Cuske – absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie (2004). Realizuje głównie filmy dokumentalne. Fascynuje go zwyczajne życie, szuka w nim niezwykłości, humoru i ciepła. W otaczającej rzeczywistości, nieważne czy gdzieś daleko czy za oknem swojego domu, przygląda się ludziom, znajdując w ich życiu elementy kina. Od 2009 roku jest ekspertem w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, prowadzi warsztaty filmowe dla dorosłych i młodzieży w całej Polsce, a także jest wykładowcą Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy.
Filmografia: „Wieloryb z Lorino” (2019), „Stacja Warszawa” (2013), „Daleko od miasta” (2011), „Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!” (2009), „Pamiętaj abyś dzień święty święcił” (2008), „Dekalog III. Pamiętaj abyś dzień święty święcił” (2008), „Na niebie na ziemi” (2007), „Ahoj” (2006), „Elektryczka” (2006), „Antykwariat” (2005), „Kuracja” (2004), „Cisza” (2003).

Piotr Bernaś – reżyser, operator, fotograf, dokumentalista, anglista. Pracował jako fotoreporter wojenny dla Gazety Wyborczej. Wielokrotny laureat polskich konkursów fotografii prasowej za fotoreportaże z Polski, Iraku, Iranu, Sri Lanki, Gruzji, Wielkiej Brytanii. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).
Filmografia: „Przebudzenie” (2021, zdjęcia), „Wieloryb z Lorino” (2019, zdjęcia), „Życie motyla” (2015, reżyseria i zdjęcia), „Kolaudacja” (2014, reżyseria i zdjęcia), „Arena” (2013, reżyseria), „Paparazzi” (2011, reżyseria i zdjęcia).