prelekcja przed filmem: Maciej Białous

Niedaleko od nieba / Not Far Away From Heaven, reż. Kornel Miglus, Christo Bakalski

Na południowy wschód od Asenowgradu leży na wzgórzu ukryty wśród lasów XII-wieczny klasztor Świętej Paraskewy. Za jego murami żyje jedna jedyna matka Julita. Klasztor, częściowo zniszczony przez pożar, jest w opłakanym stanie. Dla Julity to prawdziwe wyzwanie: „Bóg chciał, abym przejęła klasztor. Teraz dał mi zadanie, abym go odbudowała.”

Ale świat u podnóża klasztoru nie stanął w miejscu. Prawosławni Bułgarzy wyemigrowali masowo za chlebem, a wyludnione wioski zasiedlili powracający z komunistycznego wygnania muzułmanie. Dzisiaj głos imana słychać u bram klasztornych.

„Niedaleko od nieba” jest opowieścią o dwóch różnych światach, w których każdy ma innego Boga i ludziach poszukujących swojej codzienności własnego Nieba.

 

Kornel Miglus (ur. 1957) – reżyser filmowy, studiował filozofię, lingwistykę i psychologię w Polsce, USA i Niemczech. Doświadczenia filmowe zbierał w DFFB w Berlinie i w Hunter College w Nowym Jorku (produkcja, reżyseria), uczestniczył w warsztatach filmowych m.in. Krzysztofa Kieślowskiego i Yurka Bogayewicza, studiował scenopisarstwo w ramach programu Sources oraz Master School of Drehbuch / Julien Friedman. W latach 1996-1997 prowadził redakcję „ABC des Films” dla stacji Radiomultikulti w Berlinie, wykładał też na berlińskim Uniwersytecie Humboldta. Organizował projekty filmowe z więźniami w Spremberg. Od 1998 roku pracuje z młodzieżą nad produkcją filmów dokumentalnych. W 2002 roku założył Vacant Filmpool, filmową firmę produkcyjną, a w 2006 roku powołał do życia fundację Nowa Ameryka. Jego film „O duszy i innych drobnostkach” był pokazywany w ramach festiwalu Inny Wymiar w 2011 roku.

Robert Mleczko – operator, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (kierunek: film animowany, 1997) oraz łódzkiej PWSFTviT. Od 2001 roku pracuje jako autor zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych i filmów z pogranicza sztuk wizualnych. Współpracuje też z uznanymi reżyserami w teatrze jako twórca projekcji wideo, autor scenografii i reżyser świateł.