“Każdy sen kiedyś się kończy, nawet ten najpiękniejszy. Może nie wszystko z niego zapamiętamy, ale mamy nadzieję, że przynajmniej część bohaterów naszej wystawy zostanie w pamięci widzów oraz odzyska należne miejsce w historii naszego miasta, regionu i światowego kina!” – piszą pomysłodawcy wystawy “Wyśniona historia kina na Podlasiu”, którą w pełnym kształcie można będzie zobaczyć na tegorocznym festiwalu.

Pomysł wystawy i całego projektu narodził się w 2021 roku w głowach członków kolektywu Kaufman Bros & Sistas: dra Tomasza Adamskiego (filmoznawcy z Uniwersytetu w Białymstoku i niezależnego filmowca) i Macieja Ranta (niezależnego filmowca i dyrektora artystycznego festiwalu ŻUBROFFKA) oraz fotografa i rekonstruktora fotografii XIX-wiecznej Andrzeja Górskiego.

Cel, jaki im przyświecał, to przybliżenie / przypomnienie postaci, które miały wpływ na rozwój X muzy i były przed wojną związane z Białymstokiem i Podlasiem. “Wyśniona historia…” miała też być swoistym mostem łączącym przedwojenny okres historii kinematografii ze współczesnością, dlatego do wcielenia się w role m.in. Nory Ney, Piotra Lebiedzińskiego i braci Kaufman zaproszono osoby dziś związane z filmem i wywodzące się z Podlasia, m.in.: Magdalenę Warzechę, Adama Woronowicza, Monikę Buchowiec i Pawła Małaszyńskiego. Pierwsza część wystawy miała premierę podczas Wschodu Kultury / Innego Wymiaru w ubiegłym roku i została entuzjastycznie przyjęta przez białostockich widzów i gości festiwalu. Potem ruszyła w tournée po kraju, a w czerwcu miała swoją zagraniczną premierę w Berlinie na Festiwalu FilmPolska.

Dzięki współpracy z Białostockim Ośrodkiem Kultury pomysłodawcy projektu mogli dalej “śnić swój sen” i przypominać kolejne wybitne postaci związane ze sztuką filmową i Podlasiem. Bohaterami II części wystawy są m.in.: Benjamin Zemach, pionier tańca współczesnego, choreograf, reżyser i pedagog, nominowany w 1936 roku do Oscara za choreografię do filmu “SHE”; Tola Mankiewiczówna, jedna z najpopularniejszych aktorek i piosenkarek dwudziestolecia międzywojennego; Jerzy Masłowski, wybitny scenograf teatralny i filmowy; Albert Wywerka, jeden z czołowych i najczęściej angażowanych w okresie międzywojennym operatorów polskiego kina; Aleksandra Ekster, malarka i graficzka, autorka futurystycznych kostiumów i scenografii do słynnego filmu „Aelita”; Mischa Spoliansky, który był wybitnym kompozytorem teatralnym i filmowym, a współpracował m.in. z Maxem Reinhardtem i Marleną Dietrich; aktorka Renata Radojewska, która swoją karierę zaczynała w Białymstoku, a potem grała u boku takich sław srebrnego ekranu jak Adolf Dymsza czy Franciszek Brodniewicz oraz Jay Gorney, kompozytor teatralny i filmowy, któremu karierę zawdzięczała sama Shirley Temple i którego córka, aktorka Karen Lynn Gorney, grała u boku Johna Travolty w “Gorączce sobotniej nocy”!

Kolektyw Kaufman Bros & Sistas tworzą obecnie: Tomasz Adamski, Maciej Rant, Andrzej Górski, Marta “Zuza” Lewkowska, Małgorzata Tarasewicz-Wosik i Katarzyna Połeć.

We wrześniu planowana jest premiera albumu “Wyśniona historia kina na Podlasiu” oraz pokazy całej już wystawy w kraju i za granicą.

Wystawa czynna do 18 września 2022 w godz. 14:00-20:00.