Późne lato – czas zbierania plonów – to zamknięcie długiego cyklu, kiedy to po zimie przyroda się budzi, ziemia powoli zaczyna rodzić, wiosną wszystko się zieleni, a latem dojrzewa. Od wieków cały ten czas wypełniony był nie tylko ciężką ludzką pracą, ale i rytuałami, które miały cykl zachodzący w przyrodzie wspomóc.

Pieśni obrzędowe śpiewane przez kobiety – przywoływania wiosny, wielkanocne korowody, pieśni świętojańskie, kupalskie, wreszcie dostojne pieśni żniwne – to najdawniejsze formy muzyczne, a zarazem podstawa magicznych zabiegów chroniących ludzi przed wszystkim, co mogłoby sprowadzić zamęt i nieszczęście, spowolnić wzrastanie i dojrzewanie.

W prastarych surowych pieśniach jest moc. Śpiewaczki zespołu „Z Lasu” przywołują ją swoimi głosami. Ożywiają zaklętego w dźwiękach ducha dawnej kobiecej wspólnoty. Setki wyjazdów, które odbyły członkinie zespołu na oddalone wsie Ukrainy i Białorusi, bliskie relacje z najstarszymi mieszkańcami, niezliczone godziny słuchania opowieści, zagłębiania się wraz z nimi w przeszłość – to doświadczenie sprawia, że koncerty zespołu Z Lasu są czymś więcej niż tylko śpiewem. Wypełnione opowiadanymi historiami wprowadzają słuchaczy w ten inny, miniony świat.

Z Lasu tworzą osoby z długoletnim doświadczeniem w praktykowaniu muzyki tradycyjnej (wiejskiej / ludowej) w różnych składach i kapelach, a wspólnie śpiewające od 2008 roku. Jeżdżą na Polesie w poszukiwaniu pieśni, spotkań z ludźmi i śladów archaicznej kultury / odchodzącego świata. Nawiązują kontakty z najstarszymi mieszkańcami, archiwizują ich pieśni i uczą się od nich śpiewać. W 2020 roku grupa wydała płytę „Głosy kobiet”.

Skład zespołu: Julita Charytoniuk, Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Olga Kozieł, Karolina Podrucka, Joanna Skowrońska.
Autorką video wykorzystanego podczas koncertu „Czas zbiorów” jest Jagna Knittel.