udział bezpłatny, obowiązuje rejestracja LINK

Na odkrywanie tajemnic świata przyrody i historii zapraszamy razem z ornitologiem Grzegorzem Grygorukiem oraz historykiem, publicystą i miłośnikiem przyrody Pawłem Średzińskim!

Białystok skrywa wiele dzikich tajemnic. Jedną z nich są lasy miejskie położone w północnej części miasta. Odnajdziemy w nich źródliska, strumienie, wzgórza i skarpy, spadające ku dolinie rzeki Supraśl. Las Pietrasze, który dziś porasta poligon, jest miejscem występowania ptaków, schronieniem dla wielu innych gatunków zwierząt. W sąsiedztwie tego lasu odnajdziemy dolinę strumienia Jaroszówki. Powstał nad nim młyn, stawy, a idąc w górę strumienia odkryjemy głębokie jary, nisze źródliskowe, a ostatni górny odcinek jest jednym z najpiękniejszych obszarów zielonych w mieście. Eksperci twierdzą, że podobny krajobraz znajdziemy jedynie w Suwalskim Parku Krajobrazowym.

Na odkrywanie tajemnic świata przyrody i historii zapraszają ornitolog, Grzegorz Grygoruk oraz historyk, publicysta i miłośnik przyrody, Paweł Średziński.

 

O prowadzących:

Paweł Średziński – doktor nauk humanistycznych, publicysta, historyk, miłośnik przyrody i autor książek „Puszcza Knyszyńska. Opowieści o lesunach, zwierzętach i królewskim lesie, a także o tajemnicach w głębi lasu skrywanych”, „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma” i „Łoś. Opowieści o gapiszonach z krainy Biebrzy”. Przez kilkanaście lat pracował w organizacjach zajmujących się ochroną przyrody. Publikuje m.in. w OKO.press i „Więzi”. Pisze o przyrodzie, ludziach, pograniczu, Bliskim Wschodzie i Afryce. Jeden z bohaterów książki Marcina Dorocińskiego „Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety”. Laureat Stołka Roku „Gazety Wyborczej”. Prowadzi stronę dziki.bialystok.pl.

Grzegorz Grygoruk – przyrodnik i ornitolog. Białostoczanin. Od lat prowadzi monitoring ptaków w Polsce północno-wschodniej. Działa w Towarzystwie Przyrodniczym „Dubelt”. Jest zaangażowany w projekt ochrony kulika wielkiego. Współautor książki „Ptaki Białegostoku”. Prowadzi warsztaty i zajęcia ornitologiczne. Jak podkreśla: „W mieście sezon na ptaki trwa przez cały rok. To wynika również ze specyficznych miejskich warunków, dostępności pokarmu i miejsc odpoczynku. Jakkolwiek to zabrzmi, czasami ptakom łatwiej przetrwać zimę w mieście. Mamy wiele takich miejsc, o których często ludzie nie wiedzą, omijają, przechodzą obok”.