prowadzenie: Sebastian Wicher

Przemierzając ścisłe centrum Białegostoku pośród zabytkowej i współczesnej zabudowy rzadko zdajemy sobie sprawę, co kryje się pod powierzchnią. Na obszarze niespełna półtora kilometra kwadratowego miasta znajduje się kilka miejsc po cmentarzach nowożytnych, a także upamiętniających zagładę białostockich Żydów podczas II wojny światowej. Na żadnym z nich nie zachowały się widoczne ślady nagrobków, czy innych elementów charakterystycznych dla nekropolii, ale większość nadal stanowi miejsce spoczynku tysięcy białostoczan przynależnych do różnych grup etnicznych i wyznań, świadczących o wielokulturowości miasta.
Spacer śladami białostockich nekropolii to doskonała okazja nie tylko do zgłębienia bogatej i dramatycznej historii tych miejsc, ale także form i sposobów ich upamiętnienia.

Sebastian Wicher – absolwent konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2002), pracownik Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Od ponad dwóch dekad dokumentuje i popularyzuje lokalne dziedzictwo kulturowe, w szczególności dorobek białostockich architektów. Autor kilku monografii m.in.: Żyć architekturą. Życie i twórczość Stanisława Bukowskiego (2009), Rudolf Macura (1886-1940), Portret architekta niestrudzonego (2020), przewodnika Białostocka architektura modernizmu (2013), współautor Katalogu białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej (2017) oraz szeregu artykułów popularno-naukowych na temat zabytków architektury, w szczególności sakralnej, publikowanych m.in. w „Biuletynie Konserwatorskim Województwa Podlaskiego”, a także w ramach „Białostockich Studiów Historyczno-Kościelnych”.