Zapraszamy na 12. edycję Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar!

W tym roku Festiwal odbędzie się w Białymstoku od 22 do 25 sierpnia. Od 2013 roku organizowany jest w ramach projektu Wschód Kultury łączącego we współpracy Białystok, Lublin i Rzeszów z krajami Partnerstwa Wschodniego. Od początku swego istnienia (2007 r.) Inny Wymiar prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnymi działaniami artystycznymi. Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.

– To już tradycja, że z festiwalem Inny Wymiar kończymy wakacje. Pod koniec sierpnia zapraszamy do barwnego, wielokulturowego Białegostoku na finał Wschodu Kultury. Program festiwalu jak zawsze będzie miał wielowymiarowy i wielowątkowy charakter. Polecamy szczególnie wystawę fotograficzną „Śladami Bułhaka”, której autorzy latem 2023 roku ruszyli śladem „ojca polskiej fotografii”, żeby – podobnie jak 100 lat temu Jan Bułhak – spojrzeć na miasto przez obiektyw aparatu analogowego.
Ciekawie zapowiada się również muzyczny wymiar festiwalu z silną reprezentacją lokalnych artystów.
Nie zabraknie także filmów, spektakli, spotkań, debat i warsztatów oraz tak lubianych przez białostoczan spacerów po mieście i familijnych działań w plenerze. Serdecznie zapraszam do Białegostoku na ten festiwal  –
powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W tym roku w programie pięciu wymiarów (muzyki, sztuki, filmu, społeczności i teatru) znalazło się ponad 30 wydarzeń, na które wstęp jest tradycyjnie bezpłatny.

W ramach Innego Wymiaru Muzyki w Białymstoku wystąpią: Anna Szafranowska, Osoczniki/Żemerwa/Abra, Mikromusic, MARMØ, Maciejowa Kapela, Grubson, Marika, Skubas, MIR, Kwiat Jabłoni, Jazzbaja Niedbała/Sikora/Przewoźniak Trio, Partes, Runforrest, Tappahall, Luteduo Plus, Szeptucha i Zazula.

Inny Wymiar Sztuki to także kilka wystawy, min.: „Lniany ręcznik” – Dominika Koszowska, „Śladami Bułhaka” – Łukasz Kujawa, Wojciech Skowysz, Piotr Łukaszuk, Krzysztof Wojno, Maciej Kupczyński, wystawa ilustratorki Marianny Oklejak oraz wystawy przygotowane przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.

W ramach Innego Wymiaru Filmu widzowie zobaczą dwa filmy „Las” w reżyserii Lidii Dudy i „Libertate” – reż. Tudor Giurgiu.

W programie Innego Wymiaru Społeczności znalazły się: spacer architektoniczno-historyczny po osiedlu Mickiewicza z Andrzejem Kłopotowskim, panel dyskusyjny „Magiczne” Podlasie – odczarowana historia regionu, w którym udział wezmą Aneta Prymaka- Oniszk, Paulina Siegień, Ewa Zwierzyńska, warsztaty dla dorosłych „Motanki”, warsztaty tworzenia biżuterii ze słomy, dyskusja o muzyce ludowej, plenerowe działania dla dzieci, spacer szlakiem dawnych białostockich nekropolii z Sebastianem Wichrem, „Mapa uczuć” – wielowątkowe wydarzenie w przestrzeni miejskiej.

Inny Wymiar Teatru to trzy spektakle: „Stopover Europe/ Przystanek Europa” – koprodukcja: Rekultur, Divadlo X10 i Laboratorium Teatru Społecznego oraz dwie propozycje dla dzieci i rodzin – „Sokrates w piaskownicy” Teatru Małe Mi i „Dawne zabawki ludowe w Polsce” Miłki Majczyno i Piotr Rogalińskiego.