prowadzenie: Andrzej Kłopotowski

Jedna z najstarszych dróg w mieście. Relikty z epoki Branickich. Fabryki z czasów, gdy Białystok nazywano Manchesterem Północy. Ogródek Jordanowski. No i powojenne bloki… To wszystko można znaleźć na osiedlu Mickiewicza. Osiedlu, które z jednej strony opiera się o rzekę Białą, z drugiej o Zwierzyniec. Osiedlu, które w latach PRL powstawało na zasadzie zestawiania kontrastów – starej zabudowy z nowoczesnymi blokami.
Dziś to osiedle z gwarną ulicą Mickiewicza i spokojnymi uliczkami jak Podleśna, Parkowa czy Grottgera. Wciąż jeszcze pełne zieleni, choć dogęszczane nową zabudową w rejonie ulic Orzeszkowej i Konopnickiej. W trakcie wędrówki poszukamy wspólnie reliktów przeszłości a także obejrzymy najciekawsze współczesne realizacje architektoniczne w tej okolicy.

Andrzej Kłopotowski – białostoczanin z osiedla Piasta, obecnie mieszkaniec Przydworcowego. Od 2019 roku tworzy Osiedlownik – alternatywny przewodnik po białostockich osiedlach mieszkaniowych (www.osiedlownik.blogspot.com i www.facebook.pl/osiedlownik). Prowadzi też spacery po osiedlach.
Zaangażowany był w projekt „Ładniej? PRL w przestrzeni miasta” poświęcony białostockiej architekturze lat 1945-1989 (Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku). Współautor przewodnika „Białystok” (wyd. Fundacja Sąsiedzi). Autor przewodników turystycznych po miastach i państwach Europy Środkowo-Wschodniej (wyd. Bezdroża). Turysta. Miłośnik komiksu. Obecnie pracuje w „Kurierze Porannym”, gdzie zajmuje się m. in. zagadnieniami kształtowania przestrzeni miejskiej