W tym roku podczas festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar zapraszamy Was na otwarcie aż 5 wystaw!
- VIA TRANSILVANICA
otwarcie wystawy plenerowej: 22 sierpnia 2024, godz. 17:00
Rynek Kościuszki
“Via Transilvanica”, projekt stworzony przez Stowarzyszenie Tășuleasa Social oraz ponad 10 tysięcy wolontariuszy, przedstawia 1400-kilometrową trasę turystyczno-kulturową, która przecina Rumunię z północy na południe i przechodzi przez siedem wyjątkowych obszarów etnograficznych, podkreślając etniczną i kulturową różnorodność Rumunii.Wystawa zawiera informacje na temat trasy, regionów, przez które przebiega oraz elementów dziedzictwa architektonicznego i przyrodniczego, a także wartości, które projekt „Via Transilvanica” chciałby przekazać, skupiając się na rozwoju zrównoważonej turystyki, bezpośrednio związanej z historią i opowieściami o danym miejscu oraz na zaangażowaniu obywatelskim.
Wystawa jest prezentowana w języku polskim i angielskim, a poprzez sugestywne zdjęcia ma na celu zachęcenie polskiej publiczności do odkrywania różnorodności kulturowej i dziedzictwa przyrodniczego Rumunii.
- Dominika Koszowska: LNIANY RĘCZNIK
otwarcie wystawy: 22 sierpnia 2024, godz. 18:30
Foyer Forum, ul. Legionowa 5
„Lniany ręcznik” to cykl fotografii dokumentalnych i publikacja dotycząca regionu Podlasia, zrealizowana przez Dominikę Koszowską w ramach dysertacji doktorskiej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i obroniona w 2023 roku. Głównym tematem projektu jest Podlasie – region, którego mozaikę kulturową tworzyli mieszkający obok siebie od stuleci Polacy, Niemcy, Białorusini, Ukraińcy, Tatarzy, Żydzi i Romowie. Do dzisiaj przenikają się tu różne pierwiastki kulturowe, a na co dzień kultywowane są wielowiekowe wierzenia, tradycje i obrzędy.
- Marianna Oklejak: CUDA BLISKO, NIEDALEKO
otwarcie wystawy: 22 sierpnia 2024, godz. 19:30
BOK/CLZ, ul. Warszawska 19
Wystawa prezentuje ilustracje z książek „Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych” (Harper Kids) oraz „Cuda niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych” (Wydawnictwo Libra PL). Ta pierwsza została pomyślana jako wprowadzenie do polskich tradycji ludowych, swoiste abc. Abc, a nie kompendium, bo trudno zawrzeć na kilkudziesięciu stronach całe bogactwo folkloru z wszystkich stron Polski. Są tu i pisanki, i ubiory, i instrumenty muzyczne, a także kolędnicy czy procesje na Niedzielę Palmową. Wszystko to ujęte w narrację pór roku i cykli ludzkiego życia – narodzin i śmierci, miłości i rozstania, a zarazem osadzone tu i teraz.
Druga książka to swobodna zabawa stylistyką tradycyjnej wycinanki – prostą formą i żywym kolorem – osnuta wokół baśniowej opowieści o dwóch braciach szukających szczęścia.
- Łukasz Kujawa, Wojciech Skowysz, Piotr Łukaszuk, Krzysztof Wojno, Maciej Kupczyński – ŚLADAMI BUŁHAKA
otwarcie wystawy: 22 sierpnia 2024, godz. 19:30
BOK/CLZ, ul. Warszawska 19
Łukasz Kujawa, Wojciech Skowysz, Piotr Łukaszuk, Krzysztof Wojno i Maciej Kupczyński to pasjonaci fotografii tradycyjnej, którzy kilkanaście lat temu poznali się na portalu aparaty-tradycyjne.net. Wirtualna znajomość przekształciła się we wspólne plenerowe spotkania – fotografowanie m.in. Puszczy Boreckiej i Knyszyńskiej, przemierzanie z aparatami nadnarwiańskich przestrzeni.
Zastanawiając się nad kolejnym fotograficznym wypadem postanowili oddać hołd Janowi Bułhakowi, przez długi okres związanemu z Wilnem. Latem 2023 roku odwiedzili to miasto i podobnie jak 100 lat temu Bułhak – spojrzeli na nie przez obiektyw aparatu analogowego i utrwalili obraz na tradycyjnym czarno-białym materiale światłoczułym. Podczas kilkudniowego pleneru powstało trochę zdjęć, a wybrane trafiły na wystawę – prezentowane są papierowe odbitki wykonane tradycyjną metodą w ciemni. - Iulian Ignat: DADESTAR CHAVESTE. Z OJCA NA SYNA
otwarcie wystawy i spotkanie z artystą: 23 sierpnia 2024, godz. 17:00
prowadzenie spotkania: Miłka Malzahn
Klub Fama, ul. Legionowa 5
Na wystawie zobaczymy zdjęcia wykonane przez Iuliana Ignata w latach 1999-2024, ukazujące grających na gitarze romskich muzyków (lăutari). Muzycy przedstawieni są w różnych kontekstach: na scenach wielkich festiwali, na próbach, w trasie lub w domu. Niektórzy z nich odnieśli międzynarodowe sukcesy, występując na całym świecie jako czołowi artyści world music lub jazzu. Są to m.in.: Taraf de Haidouks, Fanfare Ciocârlia, Florin Niculescu.
„Dadestar Chaveste” oznacza w języku romskim „z ojca na syna”. Muzyka lauteriaska jest przekazywana z pokolenia na pokolenie od ponad stu lat.
___________________________________________________
➡️ PEŁNY PROGRAM FESTIWALU ⬅️
___________________________________________________
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i budżetu Miasta Białegostoku w ramach projektu Wschód Kultury koordynowanego przez Narodowe Centrum Kultury.