Kukrzysko to pogorzelisko, zgliszcza, miejsce, w którym kiedyś stał dom. To określnie staropolskie, do dziś jeszcze istniejące w gwarze.
Spektakl jest swego rodzaju wspólnym seansem. Widownia jest zaproszona do ciasnego lokum, w którym dwie zagadkowe staruszki budzą się do życia po długiej przerwie. W kameralnej atmosferze, w pomieszczeniu szczelnie wypełnionym różnego rodzaju drobiazgami widownia uczestniczy w ciągu sekretnych czynności, które składają się na pewien niespotykany rytuał. Funkcjonujące między przeszłością a teraźniejszością staruszki, niczym lokalne szamanki, przywołują skryte w swojej rupieciarni postacie: słowiańskie bóstwa, złośliwe demony i zjawy. W dodatku arsenał środków, których używają daleko wykracza poza okoliczne zwyczaje… Czemu ma służyć tak osobliwy ceremoniał? Kim tak naprawdę są staruszki? Przed czym się ukryły? Gdzie jest i czym jest tytułowe kukrzysko?
Mamy nadzieję, że zechcecie poszukać odpowiedzi na te pytania w trakcie bytności w naszej chacie – piszą autorki spektaklu.

Spektakl dla widzów dorosłych.

reżyseria: Maria Żynel
scenografia: Maria Żynel/Paula Czarnecka
muzyka: Zbigniew Rusiłowicz
projekcje: Łukasz Krysiewicz
reżyseria światła: Bogusław Kasperuk
występują: Paula Czarnecka/Maria Żynel/Paulina Karczewska (video)

Maria Żynel – wywodzi się z Teatru Malabar Hotel (wcześniej Kompania Doomsday). Współpracuje z zespołami niezależnymi i teatrami instytucjonalnymi jako reżyserka, scenografka i aktorka. Jednocześnie odnajduje się jako performerka, reżyserka krótkich form filmowych oraz śpiewaczka (zespół Południce). Tworzy też własne projekty niezależne (m.in. spektakl/koncert „Stany skupienia” w BTL).

Paula Czarnecka – wcześniej związana z Teatrem Wierszalin, obecnie niezależna aktorka i reżyserka. Współpracuje z Teatrem Latarnia z Białegostoku, Teatrem Klepisko ze Skowieszynka k/Lublina, Fundacją Uniwersytetu w Białymstoku, Stowarzyszeniem Twórczym Sztuk Puk Sztuka z Rzeszowa, a także z instytucjami kultury i festiwalami, prowadząc warsztaty teatralne dla osób w różnym wieku. Realizuje też własne inicjatywy niezależne (m.in. spektakl „Innym razem” w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu).

Obie twórczynie są absolwentkami Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, na której pracują obecnie jako asystentki.