Zabliźnione serca
(reż. Radu Jude, Rumunia / Niemcy 2016, 141’)

Film na motywach autobiograficznej powieści Maxa Blechera.
Latem 1937 roku, dwudziestokilkuletni Emanuel zostaje skierowany do sanatorium nad Morzem Czarnym, gdzie leczy się gruźlicę kości. Leczenie polega na bolesnych nakłuciach kręgosłupa, które przykuwają go do łóżka rehabilitacyjnego. Powoli jednak Emanuel przyzwyczaja się do szpitalnych niewygód, tym bardziej, że odkrywa, iż w sanatorium można żyć pełnią życia. Zaprzyjaźnia się z nowymi ludźmi, angażuje się w rozmowy, głównie polityczne. Przeżywa nawet romantyczną przygodę, a tymczasem na zewnątrz, w rumuńskim społeczeństwie do głosu dochodzą skrajnie prawicowe i nacjonalistyczne tendencje.

Choć to zarówno w epizodycznej formie, jak i w absurdalnej, przerysowanej fabule film dość ekstrawagancki i farsowy (i w tym przypominający wcześniejsze dzieło Radu Jude – Aferim!), kryje się w nim jakieś mroczne, drugie dno. Mamy bowiem koniec lat 30., za chwilę legnie w gruzach stary porządek na świecie, spokojna egzystencja w czarnomorskim sanatorium ma więc w sobie coś z klimatu ostatniego balu na Titanicu…

Pokaz zorganizowany przy współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie.
Słowo wstępne przed filmem: Mihai Fulger (Filmoteka Rumuńska).

Mihai Fulger – krytyk filmowy i kurator z Bukaresztu. Ma na koncie ponad 1000 tekstów o kinie. Członek Stowarzyszenia Krytyków Filmowych działającego w ramach Związku Rumuńskich Filmowców (UCIN) i Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI), a od 2018 roku – także Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Współpracuje z wieloma rumuńskimi festiwalami filmowymi. Jako przedstawiciel FIPRESCI zasiadał w jury wielu festiwali filmowych (m.in. w Berlinie, Busan, Kluż, Gijón, Sztokholmie, Warszawie). Jego pierwsza książka „Nowa Fala w kinie rumuńskim” zdobyła w 2007 roku – jako najlepsza książka o kinie – Nagrodę im. George’a Littery, przyznaną przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych. Współzałożyciel kwartalnika „Film”, wydawanego przez UCIN. Od 2012 roku pracuje w rumuńskiej Filmotece Narodowej (ANF). Jest w trakcie pisania doktoratu z filmoznawstwa.