Koncert: Polska, Armenia, Gruzja: Kapela ze Wsi Warszawa, Dogma, Folk Band Bani

W 1918 roku, wśród krajów które mogły cieszyć się swoją na nowo odzyskaną państwowością były: Polska, Gruzja i Armenia. Przypomni o tym koncert, podczas którego usłyszymy czołowe zespoły z tych trzech krajów.

Kapela ze Wsi Warszawa – wielokrotnie nagradzany folkowy zespół muzyczny. Istnieje od 1997 roku. Na jego repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej z szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, baraban, bęben obręczowy – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z DJ’ami.

Grupa ma na koncie siedem płyt: Hop Sa Sa (1998), Wiosna Ludu (2002), Wykorzenienie (2004), Wymixowanie (2008), Infinity (2008), NORD (2012) i Święto Słońca (2015).

Siłą Kapeli są koncerty, których zespół zagrał setki w ponad 40 krajach, na pięciu kontynentach. Od Osaki, Tokio i Tajpej poprzez Sydney, Moskwę, Paryż, Lizbonę, Stambuł, Algier po Nowy Jork, Chicago, Los Angeles, Toronto i Vancouver. W teatrach, klubach i na wielkich festiwalach.

Folk Band Bani – popularna gruzińska grupa istniejąca od 2011 roku. „Bani” w języku gruzińskim oznacza niską nutę. W tradycyjnym śpiewie przynależy ona śpiewakowi o najniższym głosie, cała pieśń musi z nią współgrać. Gruzini traktują sztukę śpiewu z wielkim namaszczeniem i uważają, że powinni się nią zajmować wyłącznie mężczyźni.

Członkowie grupy pochodzą z różnych części Gruzji. W swoim repertuarze mają pieśni z różnych regionów kraju, jak również tradycyjne pieśni innych narodów Kaukazu. Śpiewają o tym, co jest bliskie każdemu mężczyźnie: o miłości, kobietach, winie, przyjaźni i ojczyźnie.

W 2015 roku nagrali pierwszą piosenkę Rachuli, która cieszyła się w Gruzji dużą popularnością. Ich następny singiel, Caucasian Ballad, zdobył już międzynarodową sławę. Pełen wigoru taniec, wspaniałe głosy i słoneczna, gruzińska energia zjednują zespołowi fanów na całym świecie!

Skład zespołu:
Mate Pirtskhelava – śpiew, panduri
Raul Bitsadze – śpiew, panduri
Besik Metreveli – śpiew, akordeon
Goga Nikoladze – gitara basowa
Gela Gogishvili – śpiew
Besik Kvitsiani – śpiew, klawisze
Beqa Miqadze – bęben

Dogma – zespół założyli w 2008 roku w Erywaniu dwaj znani armeńscy muzycy: basista Vardan Grigoryan i gitarzysta Heno Grigoryan. Obaj grali wcześniej w legendarnej na Kaukazie grupie Manic Depressive Psychosis (MDP). Później dołączyli do nich kolejni muzycy. Jest ich tylko czworo, ale podczas koncertów wydaje się, że na scenie gra cała muzyczna armia!

W 2009 roku wydali swój pierwszy album Ethnic-Methnic, pięć lat później – Under Dogma. W 2016 roku ukazała się ich trzecia płyta Na Ne.

Muzyka Dogmy to fuzja ormiańskich melodii ludowych i metalu progresywnego. W jednej chwili może przenieść słuchaczy z majestatycznych kaukaskich szczytów do słonecznego brzoskwiniowego sadu. To agresywne riffy, etniczny klimat i psychodeliczny nastrój, otulone delikatnym kobiecym wokalem.

Najlepszy zespół metalowy po tej stronie Marsa. Wspaniały basista, znakomity wokal, olśniewająca gitara, grzmiąca neutronowa perkusja. Instrumenty członków zespołu to broń masowego rażenia!
Ian Anderson / Jethro Tull

Skład zespołu:
Heno Grigoryan – gitara, teksty
Zara Gevorgyan – wokal, teksty
Vardan Grigoryan – gitara basowa, produkcja
Gor Avetisyan – perkusja
Serge Melkonyan – dźwięk