Seria zdjęć Własne historie powstała w 2005 roku, gdy Maryna Batsiukova zainteresowała się powszechnie spotykanymi, ale rzadko podpisanymi starymi rodzinnymi portretami.

Na wystawie zobaczymy wykonane przez artystkę fotografie zdjęć, jakie – eksponowane mniej lub bardziej uroczyście – można do dziś zobaczyć w każdym domu, zarówno tym wielkomiejskim, jak i tym na białoruskiej prowincji. Obejrzymy też fotografie porcelanowych portretów z jednej z wielu białoruskich nekropolii.

W pewnym sensie zdjęcia te uchwyciły fragmenty duszy, wnętrza, charakteru nieżyjących już ludzi. Błysk w oku bezimiennych bohaterów to główny temat zdjęć Maryny. Nie wiemy, gdzie i kiedy zostały wykonane zdjęcia utrwalone na fotografiach, ale dzięki twórczemu działaniu artystki teraźniejszość spotkała się z przeszłością.

Maryna Batsiukova (ur. 1961, Mińsk, Białoruś) – zajmuje się głównie fotografią dokumentalną i konceptualną. Głównymi tematami jej prac jest życie codzienne, stan jednostki oraz relacje człowieka z otaczającą nas rzeczywistością społeczną.