My Granny from Mars
reż. Alexander Mihalkovich, Białoruś, Ukraina, Estonia, 2018, 83’

Babcia Zina jest rodowitą Ukrainką, która pomimo obecnej sytuacji politycznej zdecydowała się pozostać na okupowanym przez Rosję Krymie. Odizolowana od reszty rodziny żyje w zapomnianym przez świat nadmorskim miasteczku, nie mogąc podjąć decyzji, czy zostać w nim, czy je opuścić.
Współczesne rosyjskie rytmy i ludowe pieśni dodają specyficznej atmosfery miejscu, widzianym przez wrażliwy, nie pozbawiony sentymentalizmu obiektyw. Konsekwencje niezadowalającej sytuacji politycznej są jednak stale odczuwalne w miasteczku, które jest niczym inna planeta…
Sposób, w jaki reżyser ukazuje relacje Ziny z jej przyjaciółmi i rodziną, zdradza jego głęboki szacunek dla starej kobiety, jej mądrości życiowej i doświadczeń.

Po aneksji Krymu moja stara, ukraińska babcia Zina musiała zmierzyć się z faktem życia na „nowej planecie”. Z wielu powodów nadszedł jednak czas do podjęcia poważnej decyzji…
A. Mihalkovich

Alexander Mihalkovich (ur. 1984 w Mińsku) – białoruski reżyser, w 2016 roku ukończył międzynarodowy program edukacyjny DocNomads. Jako filmowca interesują go najbardziej długoterminowe projekty, z którymi jest emocjonalnie związany. Nakręcił kilka dokumentalnych filmów krótkometrażowych, jego pełnometrażowym debiutem jest “Moja babcia z Marsa”, który w 2018 roku zdobył Docu Talent Award.