reżyser: Stas Żyrkow
na podstawie książki Andreja Horwata „Радзіва „Прудок””
obsada: Andrej Nowik, Daria Nowik, Źmicier Dawidowicz, Mikałaj Stońka, Wasil Bojdak, Anton Żukaŭ, Illia Jasiński
produkcja: Maryna Daszuk

Książka Andreja Horwata jest o nim samym. Autor rozczarował się pracą w stołecznym Mińsku i przeprowadził się na poleską wieś Prudok. Chciał odnowić dom po dziadku, wrócić do korzeni.

Na początku Horwat relacjonował swoje wrażenia z wiejskiego życia na Facebooku. Każdy post był pełen poleskiego kolorytu, a sprawnie opisane portrety Poleszuków stawały się dla czytaczy sąsiadami lub przyjaciółmi. Ludźmi, których kiedyś spotkaliśmy lub spotykamy, spośród nas, nami samymi. Właśnie te posty złożyły się na książkę „Радзіва „Прудок””.

Reżyser o projekcie:
„Poznałem twórczość Andrusia Horwata trafiając na spektakl „Радзіва „Прудок”” w wykonaniu mińskiego Teatru im. J. Kupały. Wtedy też ze słowami „Tobie, Stas, od białoruskiej inteligencji” dostałem książkę. Niedługo później miałem prowadzić warsztaty teatru współczesnego w Monachium. Kiedy dowiedziałem się, że w grupie mam samych Białorusinów, uznałem, że co miałbym z nimi wystawić, jeżeli nie „Prudok”. Znaleźliśmy wspólne punkty, które były bliskie i jednoczyły aktorów, niepokoiły ich – tak powstał spektakl. Historia, która nawet jeżeli nie jest znana każdemu, to każdego zainteresuje dzięki swojej otwartości i szczerości przeżywanych uczuć i sytuacji.”

Premiera spektaklu odbyła się w październiku 2018, od tego czasu był wystawiany w Mińsku, Mohylewie, Brześciu, Bobrujsku i Krynkach.

wytyczne dla wydarzeń organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury (BOK) podczas Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar (PL, PDF)