Osiedle Przydworcowe zawsze żyło obok dworców. Tę symbiozę czuć i dziś, kiedy obserwuje się podróżnych przemierzających ulice św. Rocha czy Wyszyńskiego. To miejsce, gdzie powstawały tzw. „rzemieślniki” i pawilony handlowe. Tu wzniesiono charakterystyczny galeriowiec i nowoczesną przychodnię kolejową. To tu powstał pierwszy białostocki fast food.

Jednocześnie jest to dobrze zaprojektowane osiedle, zbudowane w czasach PRL przez spółdzielnię mieszkaniową Rodzina Kolejowa. Dziś – po kolejnych nawarstwieniach – to niezły miszmasz. Osiedle łączy w sobie zabudowę jeszcze przedwojenną, w którą „wdarły” się PRL-owskie bloki, a obecnie dogęszczane jest współczesnymi „apartamentowcami”.

Andrzej Kłopotowski – białostoczanin z osiedla Piasta, obecnie mieszkaniec Przydworcowego. Od 2019 roku tworzy Osiedlownik – alternatywny przewodnik po białostockich osiedlach mieszkaniowych (www.osiedlownik.blogspot.com i www.facebook.pl/osiedlownik). Do dziś zrealizował 13 szlaków przez osiedla. Zaangażowany był w projekt „Ładniej? PRL w przestrzeni miasta” poświęcony białostockiej architekturze lat 1945-1989 (Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku). Współautor przewodnika „Białystok” (wyd. Fundacja Sąsiedzi). Autor przewodników turystycznych po miastach i państwach Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. Białorusi, Litwie, Estonii, Dreźnie, Bratysławie czy Kijowie (wyd. Bezdroża). Turysta. Miłośnik komiksu. Na co dzień dziennikarz w białostockiej „Gazecie Wyborczej”, gdzie zajmuje się m.in. zagadnieniami kształtowania przestrzeni miejskiej.