„Bajki na taśmach” to magiczne wydarzenie dla całej rodziny w atmosferze „analogowego” cudu. Rodzice będą mogli powrócić do ciepłych wspomnień z dzieciństwa, kiedy zwykłe białe prześcieradło mogło stać się portalem do baśniowych światów. Dzieci zobaczą i usłyszą bajki pokazane w niecodzienny dla nich sposób – za sprawą rzutnika (tzw. „latarni magicznej”) oraz profesjonalnego udźwiękowienia przez aktorów i muzyków.
W programie pokazu bajki i wiersze współczesnych autorów białoruskich oraz innych autorów (m.in. Nadziei Jaśminskiej, Wolhi Hapiejewej, Andreja Chadanowicza, Andreja Skurko, Dra Seussa, E. Uspienskiego, S. Reita) interpretowanych i czytanych przez aktorów i muzyków z projektu „Diafilm live”.
“W naszym projekcie staraliśmy się zachować najlepsze tradycje produkcji taśm z bajkami. Autorzy i artyści, którzy pracowali nad bajkami, których poznacie na naszym wydarzeniu, to nasi rówieśnicy. Bardzo cenne jest dla nas również to, że usłyszymy żywy, współczesny język białoruski!” – piszą twórcy projektu.
Alena Hiranok – białoruska aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. Absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuki na kierunku: sztuka aktorska teatru dramatycznego i kina. Pracowała w Nowym Teatrze Dramatycznym i Teatrze Studio Aktora Filmowego w Mińsku, pracowała w telewizji na planie programu dziecięcego “Kałychanka”. Współtworzy projekt teatralno-muzyczny “Diafilm live”.
Natalla Lewanawa – reżyserka teatralna, aktorka, kuratorka projektów teatralnych z Mińska. Ukończyła Białoruską Państwową Akademię Sztuk (specjalność reżyseria teatru dramatycznego). Inspiratorka i współorganizatorka Festiwalu Bajek “Kazaczny dżem” (festiwalu teatrów dla dzieci) w Mińsku w latach 2015-2018. Twórczyni projektu “Kazaczki baj!”, popularyzującego opowiadanie historii i inne formy teatru kameralnego. Kuratorka muzyczno-teatralnego projektu “Diafilm live”, opartego na taśmach filmowych (dla dzieci i dorosłych). Reżyserka spektakli „Zwany Panem”, „Podróżnicze przygody Wity”, „Niedźwiedź, który obudził las”, „Rozwarcie”, „Największy strach”, “Wielki mały świat”.
Alaksandr Jafremaŭ – ukończył Białoruską Państwową Akademię Sztuk Pięknych na wydziale aktorstwa dramatycznego i filmowego. Brał udział w produkcjach Teatru Sztuki Współczesnej i Teatru Komedii Muzycznej. Pracował w teatrze-studio aktora filmowego. Od 2007 roku gra w filmach i serialach. Jego filmografia obejmuje ponad 80 ról. Producent w firmie Black Beast Media. Wyprodukował m.in. filmy “Strażnik” i „Martwe dusze” w reż. W. Krasoŭskiego.
Wiktar Krasoŭski – operator projektu “Diafilm live”, dramatopisarz i reżyser. Ukończył Białoruską Państwową Akademię Sztuk Pięknych na wydziale reżyserii teatralnej. Autor m.in. sztuk „Punk umarł”, „Swatanie” (wraz z D. Bohasłaŭskim), „Sytuacja nr 2222”, „Kilka dni i to wszystko”, “PATRIS” (wraz z S. Ancelewiczem i D. Bahasłaŭskim), „Eszelon Nr 0” (wraz z I. Harac). W 2014 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta filmem “Wartownik”. Jego film „Martwe dusze” otrzymał krajową nagrodę na festiwalu Listapad 2016 oraz szereg nagród na innych festiwalach filmowych.
Andrej Jeŭdakimaŭ – białoruski muzyk, kompozytor, producent muzyczny i realizator dźwięku obecnie mieszkający w Warszawie. Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (kompozycja muzyki filmowej i teatralnej), obecnie studiuje w warszawskiej Akademii Dziennikarstwa i Realizacji Dźwięku. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu spektakli teatralnych, realizowanych m.in. w Litwie, Słowenii i Białorusi, przygotował muzykę i sound design do gier komputerowych i komórkowych, był teatralnym akustykiem, brał udział w nagraniach jako gitarzysta, grał w projektach muzycznych (Fratrez, Vuraj, Isna Trio), uczył też gry na gitarze. Jest współtwórcą teatralno-muzycznego projektu “Diafilm live”.