To już 4. edycja Kobiet Wschodu. Ideą wydarzenia jest prezentacja bogactwa Białegostoku poprzez przybliżanie twórczości muzycznej kobiet mieszkających i tworzących w naszym mieście oraz reprezentujących różne kultury. W tym roku organizatorzy kładą akcent na integrację miast ściany wschodniej – Białegostoku, Lublina i Rzeszowa. W przestrzeni ogrodów Pałacu Branickich odbędzie się koncert, podczas którego usłyszymy autorski materiał czterech artystek.

FERAL ATOM (Białystok) – pod tym pseudonimem kryje się Ola Beręsiewicz, która dawno temu, zafascynowana muzyką alternatywną, sięgnęła po gitarę elektryczną i do dziś to ona jest najważniejszym przekaźnikiem jej pomysłów. Jej warsztat pracy tworzą także komputer i klawisze AKAI, a słuchacze w konsekwencji otrzymują przestrzenne, dream popowe dźwięki (atmospheric / dream pop / alternative). Feral Atom zaserwuje wam miks elektroniki, dark folku i psychodeliki. Artystka wyniosła miłość do muzyki z wypełnionego dźwiękami domu, a dzisiaj tworzy własne kompozycje. W 2021 roku zasiliła szeregi wytwórni Tygrysy Records. W jej onirycznych utworach łatwo „przepaść” i w mgnieniu oka trafić w pełne spokoju, bajkowe miejsca.

ANGELENA (Lublin) – młoda wokalistka z Lublina Angelika Majewska niedawno wydała kolejny singiel, „Kiedy tylko zasnę”, będący zapowiedzią jej debiutanckiego koncepcyjnego minialbumu. Powstaje on we współpracy z Producentem Adamem i ma się ukazać jesienią. Angelena to nowa, wyrazista energia na polskiej scenie muzycznej. Kosmos, astrovibe, romantyzm, siła, ekstrawagancja i głębia – tak opisuje swoje artystyczne „ja”. W swojej muzyce artystka inspiruje się electro oraz synth-popem, przekazując niebanalne lirycznie treści w „catchy” formie. Fascynuje ją wszechświat i ludzkie emocje, o których metaforycznie opowiada w swoich utworach.

AGA WALCZAK (Rzeszów) – to nie tylko jeden z najciekawszych, „czarnych” głosów w rodzimej rap grze, ale również jedne z najlepiej złożonych technicznie linijek, których autentyczność tworzy solidną przeciwwagę dla wątpliwych treści, królujących obecnie w rapowych rankingach. Kompozycje Agi to smaczne i bardzo interesujące połączenie rapu z partiami śpiewanymi. W 2019 roku Aga Walczak wydała płytę „Biorę to na siebie”, która zdobyła I miejsce w konkursie na najlepszą płytę roku „WERBEL” Polskiego Radia Rzeszów. W ubiegłym roku wydała krążek „Sztuka myśli” – zbiór myśli, wniosków, piękna i sztuki w każdym tego słowa znaczeniu.

MISS GOD (Białystok) – wokalistka, kompozytorka i producentka muzyczna. Z wykształcenia aktorka. Nie zamyka się w gatunkach. Zaczynała od fascynacji folklorem, ucząc się różnych technik śpiewania, w tym tzw. białego głosu, charakterystycznego dla kultury ludowej. Łączy subtelną elektronikę z przyjemnym basem, etnicznymi inspiracjami i wokalnymi eksperymentami. Świadomie i po swojemu. Występowała na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. Skomponowała alternatywną ścieżkę dźwiękową do hiszpańskiego filmu niemego „Śnieżka”, która była prezentowana na żywo podczas pokazów filmu. Zdaniem dziennikarki Agnieszki Szydłowskiej Miss God to „artystka osobna, własna”. Finalistka pierwszego konkursu Škoda Auto Muzyka i radiowej Trójki oraz konkursu „Zrób głośniej!” T-Mobile Music. Jej muzykę można również usłyszeć w spektaklach teatralnych i teatru tańca oraz gościnnie u innych artystów, tj. Lukasyno, Cira, Południce, Monilove, VSHOOD.

 

fot. Maja Zińczuk