udział bezpłatny, obowiązuje rejestracja LINK

Na odkrywanie tajemnic świata przyrody i historii zapraszamy razem z ornitologiem Grzegorzem Grygorukiem oraz historykiem, publicystą i miłośnikiem przyrody Pawłem Średzińskim!

Las Solnicki, położony na południowym skraju miasta, jest zieloną poduszką otulającą Białystok. W miejscu tym znajdziemy ciekawe fragmenty lasu, który często rośnie na podmokłym terenie. W sezonie wegetacyjnym Las Solnicki fragmentami przypomina dżunglę. Nie bez powodu wybrały sobie to miejsce nasze najmniejsze sowy, sóweczki.

Las Solnicki sąsiaduje z obszarem lotniska, który jest nie tylko miejscem, gdzie możemy wypatrzyć ptaki drapieżne, ale również terenem z ciekawą historią, związaną z okresem drugiej wojny światowej. Spacer będzie również okazją do poruszenia spraw dotyczących przeszłości miasta – jak niegdyś człowiek kształtował krajobraz obszarów leśnych, a jednocześnie powstawał krajobraz kulturowy, który jest ważnym zabytkiem w miejskiej przestrzeni.

Z Lasu Solnickiego skierujemy się do Lasu Zwierzynieckiego, który jest małą miejską Puszczą. Jego przetrwanie zawdzięczamy rodzinie Branickich, która urządziła w nim swój Zwierzyniec, ale też kolejnym miejskim władzom w czasie zaborów, międzywojnia i po drugiej wojnie światowej. To fenomen na skalę krajową, bo niewiele jest dużych wojewódzkich miast, który mają taki obszar w swoim centrum. Do tego to właśnie w Lesie Zwierzynieckim gniazduje gatunek skryty, ściśle związany z lasem – trzmielojad.

 

O prowadzących:

Paweł Średziński – doktor nauk humanistycznych, publicysta, historyk, miłośnik przyrody i autor książek „Puszcza Knyszyńska. Opowieści o lesunach, zwierzętach i królewskim lesie, a także o tajemnicach w głębi lasu skrywanych”, „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma” i „Łoś. Opowieści o gapiszonach z krainy Biebrzy”. Przez kilkanaście lat pracował w organizacjach zajmujących się ochroną przyrody. Publikuje m.in. w OKO.press i „Więzi”. Pisze o przyrodzie, ludziach, pograniczu, Bliskim Wschodzie i Afryce. Jeden z bohaterów książki Marcina Dorocińskiego „Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety”. Laureat Stołka Roku „Gazety Wyborczej”. Prowadzi stronę dziki.bialystok.pl.

Grzegorz Grygoruk – przyrodnik i ornitolog. Białostoczanin. Od lat prowadzi monitoring ptaków w Polsce północno-wschodniej. Działa w Towarzystwie Przyrodniczym „Dubelt”. Jest zaangażowany w projekt ochrony kulika wielkiego. Współautor książki „Ptaki Białegostoku”. Prowadzi warsztaty i zajęcia ornitologiczne. Jak podkreśla: „W mieście sezon na ptaki trwa przez cały rok. To wynika również ze specyficznych miejskich warunków, dostępności pokarmu i miejsc odpoczynku. Jakkolwiek to zabrzmi, czasami ptakom łatwiej przetrwać zimę w mieście. Mamy wiele takich miejsc, o których często ludzie nie wiedzą, omijają, przechodzą obok”.