Trio Sutari to siła trzech kobiecych głosów i bogatej wyobraźni muzycznej. Artystki kontynuują tradycje polskich pieśniarek ludowych. Ich praca nadała nowy kierunek myśleniu o muzyce folkowej w Polsce. Eksperymentują z różnymi technikami wokalnymi, wielogłosem, tradycyjnymi polskimi rytmami. Tworzą własne instrumenty oraz badają potencjał muzyczny przedmiotów codziennego użytku. Aranżują tradycyjne polskie pieśni, a także komponują własne utwory, oparte na różnych kobiecych tradycjach muzycznych.
Trio zostało wybrane do zaprezentowania swojej muzyki na największych międzynarodowych targach muzyki światowej WOMEX 2015 i jest jedną z niewielu polskich i europejskich grup, które nagrały sesję muzyczną dla kultowej amerykańskiej stacji radiowej KEXP.

Zadebiutowały w 2012 zdobywając II nagrodę oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja. Niedługo potem zostały uznane za najciekawszą nową grupę
folkową roku 2012 w Polsce. W czerwcu 2020 ukazał się ich trzeci album „Siostry rzeki” – pełen transowych, polifonicznych kompozycji dialog z tradycjami ludowymi, splecionymi wokół tematów natury, wolności, kobiecości i siostrzeństwa. Album został nominowany do Fryderyka 2021 w kategorii Muzyka Świata.

Skład:
Basia Songin – śpiew, Wilcze Basy, Sowa, bębny ramowe, perkusjonalia, looper
Kasia Kapela – śpiew, skrzypce, kankles, bębny ramowe, perkusjonalia
Dobromiła Życzyńska – śpiew, skrzypce, bęben ramowy, perkusjonalia

To trio łączy poezję, teatr i muzykalność w jedną frapującą i zachwycającą oryginalnością całość (…) Odurzająca i hipnotyczna. Po prostu genialna. / Lopa Kothari (BBC Radio 3)