prelekcja przed filmem: Rafał Pawłowski

 

Trzy minuty zawieszone w czasie / Three Minutes – A Lengthening
Niderlandy, Wielka Brytania, 2021, 68’
reż. Bianca Stigter
narratorka: Helena Bonham Carter

Niezwykłe trzy minuty amatorskiego filmu z 1938 roku stają się medytacją nad społecznością Żydów z Nasielska na kilka chwil przed Zagładą.

Glenn Kurtz znalazł w domu swoich rodziców na Florydzie trzyminutowy film z ich rodzinnej wioski – Nasielska, nakręcony w 1938 roku. Bianca Stiger te trzy minuty zmieniła w medytację nad społecznością, której już nie ma. Przeprowadza śledztwo nad postaciami występującymi w filmie, bo to być może jedyny zachowany ślad ich istnienia z czasów, kiedy mogli żyć w spokoju.

Jak długo oglądamy i analizujemy te trzy minuty, tak długo historia społeczności Żydów z Nasielska może trwać. A fascynujące medium, jakim jest film, w unikalny sposób przechowuje pamięć i życie. Po raz kolejny okazuje się, że prywatne amatorskie nagrania być może są najbardziej fascynującą częścią kina.

 

Rafał Pawłowski (ur. 1976) – dziennikarz i krytyk filmowy, fotograf, scenarzysta. Z wykształcenia historyk i menadżer kultury. Absolwent kursu scenariuszowego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Publikował m.in. na łamach „Gazety Wyborczej”, „Wysokich Obcasów”, miesięczników „Kino”, „Film”, „Machina”, „Magazyn Filmowy”, „Ekrany” oraz „Cinema”. Współpracuje m.in. ze Studiem Munka, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polską Akademią Filmową, Festiwalem Doc Against Gravity w Warszawie, Krakowskim Festiwalem Filmowym, Kinem na Granicy w Cieszynie, Koszalińskim Festiwalem Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Współautor książki „Europejskie Kino Gatunków t.3” (2021). Wegetarianin. W wolnym czasie spaceruje brzegiem morza i fotografuje koncerty jazzowe.