panelistki: Aneta Prymaka-Oniszk, Paulina Siegień, Ewa Zwierzyńska
moderacja: Katarzyna Sawicka–Mierzyńska
Dyskusja na temat współczesnego Podlasia, najbardziej aktualnych nastrojów, zjawisk, historii miejsca opowiedzianej uczciwie, bez pudrowania, bez przekłamań. Jakie jest dzisiaj Podlasie? Czy to wielokulturowa, magiczna kraina?
Porozmawiajmy o starych ranach, o mitach i lękach tego miejsca, o tym jakie tajemnice skrywa Podlasie, o których nie chcieliśmy nigdy rozmawiać, o nieodległej przeszłości i o tym co tu i teraz.
Porozmawiajmy z reportażystkami, pisarkami, które żyją na Podlasiu, rozumieją je i piszą o nim prawdziwie i uczciwie, wszystkie zaangażowane są w odkłamywanie historii regionu, szczególnie w kontekście historii mniejszości białoruskiej oraz bieżeństwa.
Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka, specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących Europy Wschodniej. Z wykształcenia etnografka, rosjoznawczyni i filolożka rosyjska. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka książki „Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu”. Wspólnie z mężem Wojciechem prowadzi podcast „Na granicy – podcast o wschodnich sprawach” – nagrywanego z perspektywy życia na granicy polsko-białoruskiej, w którym autorzy mówią o postaciach, wydarzeniach i zjawiskach, które decydują o przyszłości regionu. Dziennikarka Newsweeka i „Krytyki politycznej”. Aktualnie pracuje nad książką o Podlasiu.
Aneta Prymaka-Oniszk – reporterka. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „National Geographic”, magazynie „Pismo” i kwartalniku „Karta”. Autorka książki „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” uhonorowanej Nagrodą Literacką im. Wiesława Kazaneckiego oraz tytułem „Książki Roku” Warszawskiej Premiery Literackiej. Była również nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Historycznej „Polityki” i Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Jest współautorką zbiorów Białoruś. Ojczyzna dobrej jakości oraz Ludowa historia kobiet. Współuczestniczyła w tworzeniu Centrum Nauki Kopernik. Prowadzi stronę internetową biezenstwo.pl. Autorka doskonale przyjętej najnowszej książki „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia”.
Ewa Zwierzyńska – pisarka, reportażystka. Od wielu lat fotografuje i pisze o Podlasiu. Wszyscy jej przodkowie bez wyjątku pochodzili z Podlasia, a raczej Pudlasza – jego rusko-wschodniosłowiańskiej części. Uwielbia zbaczać na bezdroża i szukać rzeczy niezwykłych w pozornie zwykłym otoczeniu. Sztuki fotograficznej uczyła się m.in. w Warszawskiej Szkole Fotografii. Nagradzana za swoje reportaże m.in. przez Press Club Polska (nagroda Belarus in Focus 2013), „National Geographic Traveler” oraz kwartalnik „Kultura wsi”. W 2015 r. otrzymała dyplom uznania od Ministra Kultury za publikacje o Podlasiu na portalu mapakulury.pl. Obecnie współpracuje z miesięcznikiem „Czasopis”, gdzie publikuje felietony i reportaże. Autorka książki „Podlaska mozaika. Reportaże z raju – krainy błota i mgły.”
Katarzyna Sawicka-Mierzyńska – doktor habilitowana w Zakładzie Literatury XIX wieku i kultur regionalnych Uniwersytetu w Białymstoku; literaturoznawczyni. Interesuje się podlaskim piśmiennictwem i literaturą najnowszą. Członkini kapituły Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku.