godz. 17:00 – Via Transilvanica – wernisaż wystawy
godz. 17:30 – Via Transilvanica – prezentacja Ewy Chwałko

“Via Transilvanica”, projekt stworzony przez Stowarzyszenie Tășuleasa Social oraz ponad 10 tysięcy wolontariuszy, przedstawia 1400-kilometrową trasę turystyczno-kulturową, która przecina Rumunię z północy na południe i przechodzi przez siedem wyjątkowych obszarów etnograficznych, podkreślając etniczną i kulturową różnorodność Rumunii.

Wystawa zawiera informacje na temat trasy, regionów, przez które przebiega oraz elementów dziedzictwa architektonicznego i przyrodniczego, a także wartości, które projekt „Via Transilvanica” chciałby przekazać, skupiając się na rozwoju zrównoważonej turystyki, bezpośrednio związanej z historią i opowieściami o danym miejscu oraz na zaangażowaniu obywatelskim.

Wystawa jest prezentowana w języku polskim i angielskim, a poprzez sugestywne zdjęcia ma na celu zachęcenie polskiej publiczności do odkrywania różnorodności kulturowej i dziedzictwa przyrodniczego Rumunii.

Nagrody Europa Nostra 2023
Trasa Via Transilvanica została wyróżniona Nagrodą Europejskiego Dziedzictwa „Europa Nostra” w kategorii „Zaangażowanie obywatelskie i świadomość”, przyznawaną przez Komisję Europejską oraz Europa Nostra i Nagrodą publiczności, którą otrzymuje projekt lub inicjatywa, które zbiorą najwięcej głosów w głosowaniu online.

Ewa Chwałko
Pierwsza Polka i druga kobieta na świecie, która samotnie przeszła Łuk Karpat. Została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Macieja Kuczyńskiego KOLOS za książkę, w której opisuje swoją karpacką wyprawę – „Łuk Karpat. 84 dni samotnej wędrówki” (Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu). Kolejna książka autorki ukaże się jesienią i jest zapisem przejścia przez Ewę Chwałko Gór Skandynawskich.

Na festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar zaprezentuje ona trasę Via Transilvanica – jedną z najważniejszych inicjatyw turystyczno-kulturalnych w Rumunii ostatnich dziesięcioleci, uhonorowaną dwiema nagrodami Europa Nostra w 2023 roku.
Podróżniczka podzieli się swoimi najnowszymi wrażeniami z trasy, którą przemierzyła w lipcu i sierpniu tego roku.

Wydarzenie zorganizowane w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia – Polska 2024-2025.

Sezon Kulturalny Rumunia-Polska 2024 – 2025 organizują rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury wraz z polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie. W trakcie sezonu odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń m.in. wystawienniczych, muzycznych, teatralnych, filmowych i literackich.