Plenerowe spektakle, koncert familijny, granie na osiedlach i wystawa ilustracji inspirowanych polskim folklorem – między innymi takie atrakcje czekają na najmłodszych podczas 12. Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar!
▪️ Marianna Oklejak: CUDA BLISKO, NIEDALEKO
otwarcie wystawy: 22 sierpnia 2024, godz. 19:30
BOK/CLZ, ul. Warszawska 19
Wystawa prezentuje ilustracje z książek „Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych” oraz „Cuda niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych”. Ta pierwsza została pomyślana jako wprowadzenie do polskich tradycji ludowych, swoiste ABC. ABC, a nie kompendium, bo trudno zawrzeć na kilkudziesięciu stronach całe bogactwo folkloru z wszystkich stron Polski. Są tu i pisanki, i ubiory, i instrumenty muzyczne, a także kolędnicy czy procesje na Niedzielę Palmową. Wszystko to ujęte w narrację pór roku i cykli ludzkiego życia – narodzin i śmierci, miłości i rozstania, a zarazem osadzone tu i teraz. Druga książka to swobodna zabawa stylistyką tradycyjnej wycinanki – prostą formą i żywym kolorem – osnuta wokół baśniowej opowieści o dwóch braciach szukających szczęścia.
▪️ Teatr Małe Mi: SOKRATES W PIASKOWNICY / plenerowy spektakl familijny
24 sierpnia 2024, godz. 11:00, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Żabia 5
24 sierpnia 2024, godz. 15:00, Centrum Aktywności Wielopokoleniowej przy SP nr 47 im. Jana K. Branickiego, ul. Palmowa 28
„Sokrates w piaskownicy” to radosne, rozśpiewane widowisko zapraszające do zabawy i rozmowy na każdy temat. Lalkowi bohaterowie Sophia i Philo siedzą w piaskownicy rozmawiając o Miłości, Złości, Odwadze i Strachu, Zabawie i Nudzie, Dzieciach i Dorosłych. Ich pytania skłaniają do rodzinnego filozofowania, zadawania kolejnych pytań, odpowiadania na nie, budzą ciekawość świata i siebie.
▪️ Maciejowa Kapela / granie na osiedlu
24 sierpnia, godz. 13:00 | Osiedle Piaski, ul. Wesoła 10
24 sierpnia, godz. 15:00 | Osiedle Antoniuk, ul. Wierzbowa 9
25 sierpnia, godz. 13:00 | Osiedle Piasta, ul. Skorupska pomiędzy blokami nr 32 i 34
25 sierpnia, godz. 14:30 | Osiedle Sienkiewicza, ul. Fabryczna 22 (przy Stokrotce)
Maciejowa Kapela to zespół, który przypomina dawny styl ulicznych cwaniaków. Swym repertuarem opowiada o międzywojennej Polsce. Muzycy sięgają głównie po utwory starej Warszawy i Lwowa. Ciekawe instrumentarium, facjata i humor oddają styl dawnej ulicy i dodają mu świeżego polotu. W skład zespołu wchodzi czterech cwaniaków i jedna dziarska niewiasta. Lubią grać przede wszystkim do tańca, ale nie obcy im też bazar czy rewie z pawimi piórami.
▪️ Niedbała / Sikora / Przewoźniak Trio i Ola Przewoźniak: JAZZBAJA / koncert familijny
24 sierpnia, godz. 16:00, Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1
Jazzbaja przeniesie Was w czarujący świat najpiękniejszych melodii z polskich bajek i dobranocek. Będzie to niezapomniana podróż pełna sentymentu, radości i wspomnień z lat dzieciństwa. Na scenie usłyszymy utwory, które od lat towarzyszyły nam w magicznych momentach spędzanych przed telewizorem – teraz jednak w nowym, jazzowym wydaniu.
▪️ Miłka Majczyno i Piotr Rogaliński: DAWNE ZABAWKI LUDOWE W POLSCE / spektakl familijny
25 sierpnia 2024, godz. 11:00, Park Janiny Kurkowskiej-Spychajowej, ul. Szkolna
25 sierpnia 2024, godz. 15:00, altana w ogrodzie meczetu Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, ul. Piastowska 13F
„Dawne zabawki ludowe w Polsce” to kameralny spektakl familijny, opowieść o dawnych czasach, w której pokazujemy czym bawiły się dawniej dzieci. To również pokaz ręcznie wykonanych drewnianych zabawek wykonanych wg starych wzorów. Przedstawienie z muzyką na żywo: zagrają stare skrzypce, wiejskie stuletnie basy, bębenek obręczowy i baraban. Zabrzmią: polki, oberki, wiwaty, walczyki i inne melodie grane na wsiach w dawnej Polsce.
___________________________________________________
➡️ PEŁNY PROGRAM FESTIWALU ⬅️
___________________________________________________
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i budżetu Miasta Białegostoku w ramach projektu Wschód Kultury koordynowanego przez Narodowe Centrum Kultury.