Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserką Lidią Dudą i bohaterami filmu

Las
Polska, Czechy 2024, 84′
reż. Lidia Duda

Film otrzymał nagrodę Silver Alexander na festiwalu w Salonikach, gdzie miał swoją światową premierę.

Asia i Marek tuż po studiach kupili stary dom tuż przy wschodniej granicy Polski w Puszczy Białowieskiej, najstarszym lesie Europy. To ich mały raj – miejsce, w którym mają bezpiecznie dorastać ich dzieci, z dala od problemów współczesnego świata. Dla Marysi, Ignacego i Franka las jest ich drugim domem, oswojonym i niebudzącym lęku. Ale pewnego dnia ich las się zmienia. Pojawiają się w nim Obcy, Inni… Uchodźcy, niechciani i w Polsce i
na Białorusi. Cała rodzina im pomaga mimo, że polskie prawo tego zabrania… bo jak zostawić drugiego człowieka bez pomocy? Świat dzieci diametralnie się zmienia. Już nie bawią się w rycerza i księżniczkę, tylko w uchodźcę i służby graniczne. Wielka polityka zapukała do drzwi ich domu i już nic nie było takie jak kiedyś.

„Las jest unikalną w swojej subtelności, unikającą ocen i politycznych podziałów metafizyczno-filozoficzną przypowieścią stawiającą pytania o naturę człowieka oraz jego powinność w obliczu zła. […] Pokora i mądrość reżyserki wobec opisywanej obiektywem rzeczywistości uwodzą i zostawiają nas być może z najlepszym polskim dokumentem tego roku, zarówno językiem, jak i mnogością znaczeń przekraczającym gatunkowe ramy.”
Agnieszka Pilacińska, Pełna Sala

„Dokument Lidii Dudy to film bolesny i piękny zarazem. Kino wybitne.”
Bartosz Staszczyszyn, Culture.pl

„Lidia Duda zasłużenie cieszy się opinią niezwykle wrażliwej i empatycznej obserwatorki. Jej niespieszne kino cechuje umiejętność oswajania rzeczywistości. […] Obserwacyjny charakter filmu Lidii Dudy nie podsuwa widzom ocen i odpowiedzi. Sprawia jednak, że po seansie, na zaporę na granicy polsko-białoruskiej patrzeć będziemy prawdopodobnie inaczej niż do tej pory.”
Rafał Pawłowski, Interia

„Film piękny, prawdziwy i poruszający. Wielkie kino.”
Jury Nagrody Amnesty International Polska