12. Festiwal Wschód Kultury / Inny Wymiar to też spacery edukacyjne! W tym roku zapraszamy Państwa na dwa wyjątkowe wydarzenia, dzięki którym zgłębicie historię wybranych białostockich miejsc i poszukacie wspólnie z prowadzącymi reliktów przeszłości.
- Andrzej Kłopotowski: Osiedle Mickiewicza
24 sierpnia 2024, godz. 12:00
zbiórka obok przystanku nr 243 (skrzyżowanie ulic Mickiewicza i Miłosza)
Jedna z najstarszych dróg w mieście. Relikty z epoki Branickich. Fabryki z czasów, gdy Białystok nazywano Manchesterem Północy. Ogródek Jordanowski. No i powojenne bloki… To wszystko można znaleźć na osiedlu Mickiewicza. Osiedlu, które z jednej strony opiera się o rzekę Białą, z drugiej o Zwierzyniec. Osiedlu, które w latach PRL powstawało na zasadzie zestawiania kontrastów – starej zabudowy z nowoczesnymi blokami.
Dziś to osiedle z gwarną ulicą Mickiewicza i spokojnymi uliczkami jak Podleśna, Parkowa czy Grottgera. Wciąż jeszcze pełne zieleni, choć dogęszczane nową zabudową w rejonie ulic Orzeszkowej i Konopnickiej. W trakcie wędrówki poszukamy wspólnie reliktów przeszłości a także obejrzymy najciekawsze współczesne realizacje architektoniczne w tej okolicy.
- Sebastian Wicher: Białostockie nekropolis
25 sierpnia 2024, godz. 12:00
zbiórka przy Galerii im. Sleńdzińskich, Rynek Kościuszki 4
Przemierzając ścisłe centrum Białegostoku pośród zabytkowej i współczesnej zabudowy rzadko zdajemy sobie sprawę, co kryje się pod powierzchnią. Na obszarze niespełna półtora kilometra kwadratowego miasta znajduje się kilka miejsc po cmentarzach nowożytnych, a także upamiętniających zagładę białostockich Żydów podczas II wojny światowej. Na żadnym z nich nie zachowały się widoczne ślady nagrobków, czy innych elementów charakterystycznych dla nekropolii, ale większość nadal stanowi miejsce spoczynku tysięcy białostoczan przynależnych do różnych grup etnicznych i wyznań, świadczących o wielokulturowości miasta.
Spacer śladami białostockich nekropolii to doskonała okazja nie tylko do zgłębienia bogatej i dramatycznej historii tych miejsc, ale także form i sposobów ich upamiętnienia.
___________________________________________________
➡️ PEŁNY PROGRAM FESTIWALU ⬅️
___________________________________________________
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i budżetu Miasta Białegostoku w ramach projektu Wschód Kultury koordynowanego przez Narodowe Centrum Kultury.